Wiosną częściej sięgamy po suplementy diety wspomagające odchudzanie. W połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi pomagają one w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
Do odchudzania potrzeba silnej woli, a także silnego organizmu. W aptece dostępne są preparaty, które hamują apetyt, przyspieszają metabolizm, zapobiegają urazom podczas ćwiczeń i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że odgrywają rolę jedynie wspomagającą. Pomogą, ale nie wyręczą w wysiłkach mających doprowadzić do uzyskania upragnionej sylwetki.
Pogromca cukru
Słabość do słodyczy jest najczęstszą przyczyną tego, że praca włożona w proces odchudzania spełza na niczym. Mało kto wie, że w organizmie człowieka znajduje się pierwiastek, który odpowiada za apetyt na słodycze. Tym pierwiastkiem jest chrom.
Mimo śladowej ilości w ludzkim organizmie, chrom ma ogromne znaczenie, szczególnie dla osób uwielbiających słodycze. Reguluje stężenie cukru we krwi. Kiedy jest go za mało, można odczuwać zmęczenie, głód i wzmożony apetyt na słodycze – szczególnie zaraz po zjedzeniu posiłku. W wyniku niedoboru chromu do komórek dociera zbyt mało cukru. Co za tym idzie komórki produkują mniej energii, a nasze samopoczucie się pogarsza.
Zalecane dzienne spożycie chromu to 50-200 mcg. Przeciętna dieta dostarcza zaledwie 35 mcg. Najlepsze źródła tego pierwiastka to: brokuły, kukurydza, drożdże piwne, kasza gryczana, chude mięso, pomidory, pieprz i chleb pełnoziarnisty.
Chrom jest również sprzymierzeńcem diabetyków. Nie leczy cukrzycy, ale pomaga zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę i wpływa na liczbę receptorów insulinowych.
Zbędne kalorie
Problemem, który pojawia się podczas odchudzania, jest ciągłe uczucie głodu. Błędem jest podjadanie batoników, cukierków i innych wysokokalorycznych produktów, które nie nasycają, a wręcz przeciwnie – zwiększają apetyt.
Warto wtedy sięgnąć po produkty zawierające błonnik. Jest to składnik roślinny, który można znaleźć w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Jest on bardzo pomocny w odchudzaniu, ponieważ pęcznieje w żołądku i na dłuższy czas zmniejsza uczucie głodu. Co ważne błonnik nie dostarcza żadnych kalorii, za to pobudza perystaltykę jelit. Opóźnia przemianę węglowodanów. Blokuje dostęp glukozy do krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny. W Polsce dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi około 15 g.
Warto więc zmienić dietę na bogatszą w ten składnik lub stosować odpowiednie preparaty dostępne w aptece bez recepty. Ale uwaga! Nie wszyscy mogą spożywać duże ilości błonnika. Przeciwwskazaniem są stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Trzeba też pamiętać, że przyjmowanie dawki większej niż zalecana, może podrażniać żołądek i powodować wzdęcia. Nie wolno także zapomnieć o piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.
Szybszy metabolizm
Garcinia cambogia to roślina, która pochodzi z Azji. Jej owoce wyglądem przypominają dynię i wykorzystywane są w preparatach na odchudzanie. Zawierają kwas hydroksycytrynowy (HCA), który hamuje działanie enzymów potrzebnych do syntezy lipidów, a więc redukuje tkankę tłuszczową. Podczas ćwiczeń pobudza on przemianę glukozy w glikogen, zarówno w mięśniach, jak i w wątrobie. Ponadto HCA powoduje zwiększenie wydzielania ciepła z organizmu, czyli szybkie i skuteczne spalanie kalorii.
Z kolei zielona herbata zawiera katechiny i polifenole, które przyspieszają metabolizm, redukują apetyt, zwiększają produkcję ciepła i wykazują działanie antyoksydacyjne. Co ciekawe, już samo stosowanie suplementów z zieloną herbatą lub po prostu jej picie, powoduje utratę kalorii nawet bez ćwiczeń fizycznych. Natomiast regularne ćwiczenia jeszcze bardziej przyspieszają metabolizm, tkanka mięśniowa wzmacnia się, a ciało staje się jędrne. Zielona herbata obniża także poziom cholesterolu, szczególnie LDL (zły cholesterol), a podwyższa HDL (dobry cholesterol). Zapobiega więc miażdżycy.
Eliksir młodości
Każdy organizm potrafi syntetyzować koenzym Q10 z aminokwasów, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Koenzym Q10 (inaczej ubichinon) reguluje procesy energetyczne w organizmie. Jest on siłą napędową, która do działania wykorzystuje energię z pożywienia. Podczas odchudzania oraz intensywnego treningu może dojść do niedoboru koenzymu Q10. Odczuwa się wtedy zmęczenie i niechęć do jakiejkolwiek formy ruchu. Mniej ruchu to mniej energii i gorsza przemiana materii, a to źle wpływa na pracę serca. Staje się ono słabsze. Osłabione są również inne narządy. Dlatego koenzym Q10 nazywany jest często eliksirem siły i młodości.
Bez zakwasów
Wiele osób zaczyna odchudzanie od ćwiczeń fizycznych, często dość intensywnych. Dla organizmu jest to nie lada wyzwanie, szczególnie wtedy, kiedy przed okresem odchudzania nie miało się zbyt wiele ruchu. W wyniku treningu w mięśniach odkłada się kwas mlekowy. Powoduje to nieprzyjemny ból i zniechęca do dalszych ćwiczeń.
Substancją, która zaradzi tym problemom, jest karnityna. Występuje ona głównie w mięsie i rybach. Bierze udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych – pompuje je do mitochondriów, gdzie ulegają utlenieniu. Obniża też poziom cholesterolu. Inną bardzo ważną funkcją karnityny jest regulacja stężenia jonów potasu w komórkach. A to jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni podczas wysiłku fizycznego – niezależnie od jego intensywności. Warto także pamiętać, że karnitynę wykorzystuje się nie tylko w preparatach odchudzających. Jest ona stosowana w leczeniu schorzeń, w których dochodzi do upośledzenia dostarczania tlenu do komórek organizmu.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.