Nowe leki przeciwko migrenie

Skuteczność nowych leków, mających zdolność do zapobiegania atakom migreny jeszcze przed ich wystąpieniem, została wstępnie potwierdzona w dwóch niezależnych badaniach.

Wyniki badań zaprezentowano w Filadelfii podczas corocznej konferencji American Academy of Neurology (AAN). Dwa nowe leki to monoklonalne przeciwciała skierowane przeciwko neuropeptydowi CGRP, czyli peptydowi związanemu z genem kalcytoniny. Od kilku lat wiadomo, że odgrywa on kluczową rolę w powstawaniu bólu migrenowego, jednak do tej pory nie udało się opracować żadnego leku działającego w oparciu właśnie o to białko.

Aktualnie oba leki są w II fazie badań klinicznych.

W pierwszym we wspomnianych eksperymentów wzięły udział 163 osoby chorujące na migrenę, u których ataki bólu trwają przez 5-14 dni w miesiącu. Części pacjentów, jako grupie kontrolnej, podawano placebo, pozostałym lek o nazwie ALD403. Następnie przez 24 tygodnie obserwowano efekty działania specyfików. Okazało się, że u osób przyjmujących ALD403 liczba dni z migreną zmniejszyła się o średnio 5,6 dnia na miesiąc (66 proc.), a u tych, którzy zażywali placebo, spadła o 4,6 dnia (52 proc.) w stosunku do stanu sprzed badania.

Co ważne, 16 proc. uczestników z grupy testowej przez okres 12 tygodni w ogóle nie doświadczyło ataku migreny. U pacjentów z grupy kontrolnej (placebo) nikt nie osiągnął takiego rezultatu.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, nie było różnic pomiędzy obiema grupami. Lek ALD403 był dobrze tolerowany przez pacjentów. – Otrzymane wyniki mogą przyczynić się do rozpoczęcia nowej ery w profilaktycznej terapii migren – mówi dr Peter Goadsby, członek AAN i główny autor obu przedstawianych badań.

Drugim badaniem objęto 217 osób cierpiących z powodu migreny od 4 do 14 dni w miesiącu. Połowie z nich przez okres 12 tygodni, co drugi tydzień podawano podskórne zastrzyki z leku o nazwie LY2951742, a drugiej połowie wstrzykiwano placebo.

Po zakończeniu eksperymentu stwierdzono, że u pacjentów otrzymujących właściwy lek nastąpił 63-procentowy spadek liczby dni z migreną (o średnio 4,2 dnia mniej na miesiąc), podczas gdy u osób z grupy kontrolnej spadek ten wyniósł 42 proc. (średnio 3 dni z migreną mniej w miesiącu). Ci, którzy otrzymali LY2951742, byli nieco bardziej narażeni na wystąpienie efektów ubocznych, w szczególności bólu w miejscu wstrzyknięcia, infekcji górnych dróg oddechowych i bólów brzucha, jednak mimo tego lek uznano za bezpieczny i dobrze tolerowany.

(Źródło: rynek zdrowia.pl)

4.8/5 - (29 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH