Niebezpieczny poziom

Kobiety po czterdziestce częściej piją szkodliwe ilości alkoholu niż ich młodsze
koleżanki.

Badacze z Cardiff University analizowali nawyki związane z piciem alkoholu przez Brytyjczyków. W ramach tych prac prowadzono m.in. badanie alkomatem osób przypadkowo napotkanych w piątkowe i sobotnie wieczory w centrum miasta Cardiff. W ciągu roku przebadano tak 893 osoby. Badanie finansowała rada Alcohol and Education Research Council.

W efekcie okazało się m.in., że 40 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet, pijąc przekracza bezpieczny poziom spożycia alkoholu. Piją oni tyle, że narażają się na ryzyko wypadku i problemy ze zdrowiem.

Co więcej, stwierdzono też, że wśród mężczyzn najwięcej piją ci, którzy dobiegają 30-tki. W organizmach przebadanych mężczyzn stężenie alkoholu było najwyższe u 29-latków. U starszych – zmniejszało się.

Natomiast jeśli badane kobiety miały w organizmie alkohol, to jego stężenie rosło przeciętnie wraz z ich wiekiem. Maksimum osiągało u kobiet po 40-tce.

“Trudno nam to wyjaśnić i rodzi się tu dość dużo pytań” – komentuje jeden z prowadzących badanie, prof. Jonathan Shepherd. Jak dodał, naukowcy biorą pod uwagę np. to, że młodsze kobiety piją mniej, bo mają więcej obowiązków domowych i młodsze, wymagające opieki dzieci.

“Ale szczerze mówiąc, dokładnie nie wiemy, dlaczego tak jest” – dodał naukowiec.

Zaskakujące było także to, że badani studenci, bezrobotni i młodzi ludzie mieli niższe stężenie alkoholu niż osoby starsze i pracujące – zauważył Shepherd.

Autorzy badania stwierdzili też m.in., że mężczyźni poświęcają piciu więcej czasu niż kobiety. “Męska sesja alkoholowa” trwała – według nich – średnio siedem godzin, a damska – sześć godzin bez kwadransa.

5/5 - (347 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH