Nie rejestrują dzieci, by uniknąć obowiązku szczepień

Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, nie zgłaszają ich do żadnych poradni rodzinnych. Unikają przez to także finansowych kar sanepidu (najwyższa wynosi tysiąc złotych).

W województwie podlaskim w latach 2010-2012 w oficjalnych statystykach sanepidu figurowały 192 osoby, które odmówiły szczepienia swoich dzieci. Te dane nie są jednak pełne, ponieważ części dzieci w ogóle nie ma w systemie. Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, mówi w białostockim wydaniu „Gazety Wyborczej” o zjawisku, jakim jest niekorzystanie z placówek zdrowia w obawie, że powiadomią one odpowiednie służby o uchylaniu się od obowiązku szczepienia dzieci.

-Proszę sobie wyobrazić, że właśnie jedna mama mi się przyznała, że jej dziecka nie ma w żadnym systemie, w żadnej poradni. Nie zgłosiła, bo przy pierwszym dziecku miała tragiczne przeżycia. Chłopczyk z autyzmem po każdym szczepieniu miał ogromne powikłania, za każdym razem lądował w szpitalu. Dziwię się, że żaden z lekarzy tego nie powiązał ze szczepieniem. Takich przypadków, kiedy znikają nam dzieci, jest więcej. To przecież chora sytuacja – opowiada Zabielska-Cieciuch.

Kwestia autyzmu w kontekście szczepień od dawna jest jednym z argumentów wykorzystywanych przez ruchy antyszczepionkowe. Twierdzą one, że autyzm ma wywoływać szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce). W samym województwie opolskim rodzice co piątego dziecka rezygnują z jego szczepienia w obawie przed tego typu powikłaniami.

Wspomniane szczepienie nie ma jednak żadnego związku z autyzmem. Odczyny poszczepienne są zdarzeniami niezmiernie rzadkimi, przewidywalnymi. Należy uznać, że szczepienia są generalnie bezpieczne – przekonuje prof. Ewa Bernatowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO. Dzięki nim udało się całkowicie wyeliminować wiele chorób zakaźnych.

Według prof. Bernatowskiej, informacje o autyzmie powodują niepewność wśród młodych lekarzy. – Dlatego eksperci powinni przede wszystkim do nich kierować wiedzę na temat bezpieczeństwa szczepień. To lekarze POZ mają kontakt z pacjentami i mogą im przekazywać rzetelne informacje – podkreśla specjalistka.

(Źródło: rynekzdrowia.pl
© Budda | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)

4.7/5 - (315 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH