Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, nie zgłaszają ich do żadnych poradni rodzinnych. Unikają przez to także finansowych kar sanepidu (najwyższa wynosi tysiąc złotych).
W województwie podlaskim w latach 2010-2012 w oficjalnych statystykach sanepidu figurowały 192 osoby, które odmówiły szczepienia swoich dzieci. Te dane nie są jednak pełne, ponieważ części dzieci w ogóle nie ma w systemie. Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, mówi w białostockim wydaniu „Gazety Wyborczej” o zjawisku, jakim jest niekorzystanie z placówek zdrowia w obawie, że powiadomią one odpowiednie służby o uchylaniu się od obowiązku szczepienia dzieci.
-Proszę sobie wyobrazić, że właśnie jedna mama mi się przyznała, że jej dziecka nie ma w żadnym systemie, w żadnej poradni. Nie zgłosiła, bo przy pierwszym dziecku miała tragiczne przeżycia. Chłopczyk z autyzmem po każdym szczepieniu miał ogromne powikłania, za każdym razem lądował w szpitalu. Dziwię się, że żaden z lekarzy tego nie powiązał ze szczepieniem. Takich przypadków, kiedy znikają nam dzieci, jest więcej. To przecież chora sytuacja – opowiada Zabielska-Cieciuch.
Kwestia autyzmu w kontekście szczepień od dawna jest jednym z argumentów wykorzystywanych przez ruchy antyszczepionkowe. Twierdzą one, że autyzm ma wywoływać szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce). W samym województwie opolskim rodzice co piątego dziecka rezygnują z jego szczepienia w obawie przed tego typu powikłaniami.
Wspomniane szczepienie nie ma jednak żadnego związku z autyzmem. Odczyny poszczepienne są zdarzeniami niezmiernie rzadkimi, przewidywalnymi. Należy uznać, że szczepienia są generalnie bezpieczne – przekonuje prof. Ewa Bernatowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO. Dzięki nim udało się całkowicie wyeliminować wiele chorób zakaźnych.
Według prof. Bernatowskiej, informacje o autyzmie powodują niepewność wśród młodych lekarzy. – Dlatego eksperci powinni przede wszystkim do nich kierować wiedzę na temat bezpieczeństwa szczepień. To lekarze POZ mają kontakt z pacjentami i mogą im przekazywać rzetelne informacje – podkreśla specjalistka.
(Źródło: rynekzdrowia.pl
© Budda | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.