Nie kichaj na to

Problemy związane z katarem są częstą przyczyną nieobecności dzieci w przedszkolu lub szkole. W zależności od przyczyny, może to być dolegliwość krótkotrwała bądź bardzo poważny problem zdrowotny w znaczącym stopniu pogarszający komfort życia.

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa. Dolegliwość ta objawia się blokadą nosa, wydzieliną o różnym zabarwieniu i konsystencji (od wodnistej do gęstej). Towarzyszą temu kichanie i świąd nosa.

Prawidłowe oddychanie przez nos ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu dziecka. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza małych dzieci i niemowląt. U tych ostatnich katar i związana z tym blokada nosa znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia odżywianie; jest to związane z budową dróg oddechowych w tym okresie życia.

Dzieci na co dzień przebywają w dużych zbiorowiskach ludzkich (żłobkach, przedszkolach i szkołach), dlatego najczęściej występuje u nich katar wywołany przez infekcje wirusowe przenoszone drogą kropelkową. Zwykle pierwszymi objawami są: blokada nosa, wodnista wydzielina z nosa oraz kichanie. Tym dolegliwościom towarzyszy niekiedy podwyższona temperatura ciała i kaszel.

W takim przypadku zazwyczaj leczenie polega na zwalczaniu objawów, czyli podaniu leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa, przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych. Nie trzeba podawać antybiotyku.

Dziecko powinno pozostać w domu przez kilka dni, aby zapobiec przenoszeniu się infekcji na inne maluchy. Przechodzony katar zwiększa prawdopodobieństwo powikłań i przedłuża czas trwania choroby. Należy pamiętać, że mały pacjent powinien pozostać w domu nie tylko w czasie ostrych dolegliwości, ale również po ich ustąpieniu (nawet do 7 dni). Zmniejszamy wtedy ryzyko nawrotu choroby.

Gdy infekcja wirusowa przedłuża się, może wtedy dojść do nadkażenia bakteryjnego (rzadziej zakażenie bakteryjne jest procesem pierwotnym). Zmienia się wtedy obraz kliniczny kataru. Dominuje blokada nosa, wydzielina jest gęsta o zabarwieniu zielonkawym lub białym.

Częściej niż w infekcji wirusowej dochodzi do wzrostu temperatury ciała, nawet powyżej 38°C. Mogą temu towarzyszyć kaszel oraz bóle głowy związane z zablokowaniem ujść zatok przynosowych lub nawet z zapaleniem zatok. Konieczne jest wtedy podanie leków doprowadzających do odblokowania nosa (i ujść zatok), leków objawowych oraz antybiotyków.

Przed włączeniem antybiotyku powinien zostać pobrany wymaz z nosa na oznaczenie czynnika bakteryjnego i jego wrażliwości na antybiotyki. Ułatwia to racjonalne ordynowanie antybiotyków i pozwala na właściwą korektę leczenia przy niepowodzeniu wdrożonej terapii.

Pamiętajmy, aby stosować te leki ściśle według wskazówek lekarza i nie przerywać terapii nawet jeśli dolegliwości ustąpią. Oczywiście podczas leczenia antybiotykami dziecko musi pozostać w domu.

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo w najnowszym numerze magazynu “Na zdrowie”

Warunki prenumeraty

4.5/5 - (328 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH