modne okulary przeciwsłoneczne

Modne okulary przeciwsłoneczne – czy wszystkie są bezpieczne dla wzroku?

Lato to czas, gdy większość z nas nie może obyć się bez okularów przeciwsłonecznych. Kobiety przykładają do nich nierzadko dużą wagę. Modne okulary okazują się jednym z ważniejszych atrybutów nie tylko na plaży. Przy ich wyborze najczęściej kierujemy się głównie wyglądem. Szczególnie dużo problemów przy dobraniu odpowiedniego kształtu sprawiają okulary damskie. Panowie zazwyczaj zastanawiają się dużo krócej. Optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, Paweł Szczerbiński podpowiada jak wybrać okulary zarazem modne, pasujące do naszych rysów twarzy, a przy tym bezpieczne dla wzroku.

Jakie okulary są teraz modne?

– Tego lata modne okulary przeciwsłoneczne to te w dużych oprawach, o zaokrąglonych kształtach. Cieszą się więc dużym zainteresowaniem potencjalnych użytkowników, do czego starają dostosować się właściciele salonów optycznych. Trudno wskazać, który z dostępnych modeli i którego z producentów jest „hitem sezonu”, można natomiast z całą pewnością powiedzieć, że każda ze znanych i renomowanych firm takie modele okularów przeciwsłonecznych posiada w swojej ofercie – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Jednak przy wyborze okularów nie musimy kierować się wyłącznie obecnymi trendami. Te mogą posłużyć nam jako dobry pomysł wyjściowy, a ostateczny wybór warto uzależnić od rysów naszej twarzy i dopasować do nich model, który będzie z nimi współgrał – dodaje.

Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo!

modne okulary przeciwsłoneczne

Kształt czy kolor okularów powinny jednak stać na drugim miejscu. Przy wyborze kierujmy się w pierwszej kolejności ich funkcją. Zwróćmy uwagę na przyciemnienie obrazu. W bezchmurne, letnie dni odpowiednie przyciemnienie pozwoli nam na bardziej komfortowe funkcjonowanie. Zachowamy dobre widzenie, bez konieczności mrużenia powiek. Ochrona wzroku przed promieniowaniem słonecznym jest bardzo ważna szczególnie w długiej perspektywie czasowej, a sam ten proces jest o wiele bardziej złożony. Więcej na ten temat opowiada nasz specjalista.

– Każde okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać odpowiedni filtr, aby mogły właściwie spełniać swoje przeznaczenie – ochraniać nasz narząd wzroku przed promieniami słonecznymi. Okulary, które nie posiadają odpowiedniego filtra nie tylko tracą swoją funkcję, ale stają się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Gdy nie mamy na sobie okularów przeciwsłonecznych, funkcję ochronną pełnią nasze powieki. W słoneczny dzień naturalnie mrużą się, w ten sposób minimalizując ryzyko dostania się promieni ultrafioletowych do naszego oka. Jeśli jednak mamy na sobie okulary bez filtra UV – oko w pewien sposób zostaje „oszukane”. Pozornie bezpieczny, przyciemniony obraz powoduje, że powieki otwierają się, dodatkowo źrenica rozszerza się i oko staje się „bezbronne” – światło UV bez ograniczeń dostaje się środka – dodaje Paweł Szczerbiński, optyk, ekspert KRIO.

Modne okulary na wakacje – jaki kształt wybrać?

Okulary damskie cechują się chyba największą różnorodnością kształtów i kolorów. Modne okulary to znowu nie taki trudny wybór, o ile zainwestujemy w nie nieco większą kwotę. Wtedy możemy być pewni, że będą posiadały też odpowiednio wysokie filtry UV, jak i odpowiednie przyciemnienie. Wybór kształtu oprawek powinien być uzależniony od kształtu twarzy, ale też od naszych indywidualnych predyspozycji! Pomocna przy wyborze tych odpowiednich może okazać się klasyfikacja podstawowych “kształtów twarzy”, do których z kolei polecany jest konkretny kształt okularów:

Okrąg – do takiego kształtu twarzy najlepiej będą pasować okulary w kształcie prostokątów. Okrągłe oprawki z kolei nadmiernie podkreślą owal buzi. Kształt prostokątny skontrastuje jej okrągły kształt i skoncentruje uwagę na całości, a nie tylko na oprawkach.

Kwadrat – w tym wypadku, szczególnie przy “mocnych rysach twarzy” – wyraźnie zarysowanej szczęce, szerokim czole – najlepiej sprawdzą się delikatne, owalne oprawki. Nie podkreślą dodatkowo już wystarczająco wyraźnych rysów twarzy i nie będą zbyt “agresywnie” przyciągały uwagi. Przy kwadratowym kształcie twarzy unikajmy okularów prostokątnych!

modne okulary przeciwsłoneczne

Diament – ten kształt twarzy charakteryzuje się szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi, wąskimi czołem oraz szczęką. Dla osób z takimi rysami świetne będą okulary w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem lub owalne. Linie takich okularów są równoległe do kości policzkowych, co pozwoli uzyskać “wesoły”, a zarazem atrakcyjny wyraz twarzy. Odradzamy natomiast duże i prostokątne oprawki, które zaburzą naturalną estetykę twarzy.

Podłużny – w przeciwieństwie do okręgu, twarz podłużna jest “wyższa” niż szersza. Doskonałym wyborem będą zatem oprawki duże i szerokie. Takie okulary poszerzą twarz, co pozwoli skorygować delikatną dysproporcję rysów. Co więcej, wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wygląd buzi, nadając jej subtelnego wyrazu. Co się nie sprawdzi w tym wypadku, to zbyt małe oprawki – takich unikajmy.

Prostokąt – osoby o tym kształcie twarzy łączą cechy buzi kwadratowej i podłużnej. Prostokąt charakteryzuje się podłużną twarzą z szeroką i wydatną linią szczęki. Profesjonalny optyk powinien zaproponować takim osobom oprawki owalne. Ważne żeby były szerokie, aby uzyskać bardziej naturalne proporcje. Prostokątne oprawki mogą niekorzystnie prezentować się na osobach o takim kształcie twarzy.

Serce – to twarz szeroka w okolicach czoła, stopniowo zwężająca się w kierunku brody. Jest to kształt, który naturalnie podkreśla kobiece rysy twarzy. Okulary nie powinny więc zbyt mocno odwracać od niego uwagi. Tutaj najlepiej sprawdzą się wszelkie klasyczne, “nieprzesadzone” oprawki, delikatnie wzbogacające estetykę twarzy.

Jak wybrać odpowiednie dla mnie okulary?

Uważajmy na szczególnie popularne w nadmorskich miejscowościach stragany z okularami. Znajdziemy tam niezliczoną ilość różnorodnych oprawek. Niestety okulary oferowane w takich miejscach najczęściej nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniego bezpieczeństwa użytkowania. Mimo, że często posiadają informację o obecnych filtrach, to w przypadku okularów bez oznaki marki, nie możemy być pewni rzeczywistej jakości ich wykonania. Najbezpieczniej więc jest zaopatrzyć się w modne okulary, które dają nam pewne bezpieczeństwo, przed wyjazdem na urlop, a wspomniane stragany omijać szerokim łukiem.

– Do wyboru modnych okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy przykładać mniejszej wagi niż w przypadku kupowania okularów korekcyjnych. Powinny być rzetelnie wykonane, dobrane do naszych preferencji, a przede wszystkim bezpieczne. Dlatego z usług zaufanych i profesjonalnych salonów optycznych warto korzystać nie tylko w przypadku okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, ale również przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Profesjonalny optyk zaproponuje nam korzystne wizualnie i funkcjonalnie rozwiązanie oraz zrealizuje nasze zamówienie, dając tym samym gwarancję wykonania sprzętu. Optyk powinien przy tym dokładnie dopytać nas o styl życia, codzienne nawyki i oczekiwania – na ich bazie zaproponuje nam najlepszy model. Okulary przeciwsłoneczne będą posiadały nie tylko odpowiedni filtr, ale i oczekiwany kolor barwienia, a niekiedy dodatkową filtrację pewnych długości fal świetlnych, które w naszym konkretnie przypadku podniosą poczucie komfortu – podsumowuje Paweł Szczerbiński, ekspert KRIO.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

Źródło: www.krio.org.pl

4.3/5 - (193 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH