Mleko modyfikowane dla niemowląt

Pokarm matki jest najbardziej wartościowym pożywieniem dla niemowlęcia. Zdarza się jednak, że matka nie może karmić piersią. Wówczas maluchowi podaje się odpowiednie dla jego potrzeb mleko modyfikowane.

Mleko matki nie tylko całkowicie pokrywa zapotrzebowanie organizmu dziecka na energię i zbilansowane składniki odżywcze, ale również wspomaga jego odporność oraz chroni przed rozwojem alergii. Ponadto mleko matki stanowi źródło najlepiej przyswajalnego białka. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Instytutu Matki i Dziecka, karmienie piersią jest zalecane jako wyłączna metoda żywienia niemowląt przez okres pierwszych 6 miesięcy ich życia.

Kiedy mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane stosowane jest w przypadku, kiedy z jakichś przyczyn pełne karmienie piersią nie jest możliwe. Można tu wyróżnić przykłady ograniczonej laktacji, kiedy ilość pokarmu matki jest niewystarczająca dla dziecka, lub świadomą decyzję matki o zaprzestaniu karmienia piersią. Przed podaniem maluchowi sztucznego mleka, zaleca się konsultację z lekarzem, która pozwala na dokładne i świadome zaplanowanie częściowego lub pełnego dokarmiania mlekiem modyfikowanym, a kiedy jest to pożądane – utrzymanie odpowiedniej laktacji.
Mleka modyfikowane powstają na bazie mleka krowiego. Proces technologiczny prowadzi do modyfikacji w kierunku uzyskania produktu jak najbardziej zbliżonego składem do mleka matki. Obniża się zawartość białka, wprowadza się lekkostrawne białko serwatkowe i proste aminokwasy. Poprawia to przyswajalność mleka w organizmie dziecka. Tłuszcz krowi zamieniany jest na tłuszcze roślinne – dzięki temu mleko modyfikowane jest wzbogacone w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, tak jak mleko kobiety karmiącej. Oprócz tego mleka modyfikowane wzbogacane są w takie składniki, jak witaminy, minerały, czasem probiotyki.

Dostosowane do potrzeb
W sklepach i aptekach można znaleźć produkty oznaczone różnymi symbolami. I tak te oznaczone „1” to tzw. mleko początkowe, podawane najmłodszym niemowlętom, tj. od urodzenia to ukończenia 6. miesiąca życia. Cyfrą „2” oznaczane jest tzw. mleko następne, stosowane u dzieci w wieku 6-12 miesięcy. „3” i „4” to mleko przeznaczone dla dzieci powyżej odpowiednio 1. i 2. roku życia i składzie dostosowanym do tych grup wiekowych. Dostępne są różne odmiany mleka modyfikowanego, np. mleko hipoalergiczne, dla dzieci z tendencją do ulewania lub lekkich problemów trawiennych czy nawet z niską masą urodzeniową.

Zobacz, jaki produkt w kategorii Mleko modyfikowane dla niemowląt został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2014”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!


Mleko modyfikowane dla niemowląt

4.4/5 - (141 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH