Mleko matki chroni dziecko przed przejęciem od niej wirusa HIV. Dzieje się tak dzięki zawartej w kobiecym pokarmie proteinie TNC (Tenascin-C), którą zidentyfikowali naukowcy z Duke Health.
Wspomniana proteina, o której dotychczas wiedziano, że odgrywa rolę w leczeniu ran, łączy się z wirusem HIV i neutralizuje go. – Mimo że mamy leki zapobiegające przekazaniu wirusa z matki na dziecko, nie każda ciężarna jest testowana pod kątem HIV, a mniej niż 60 proc. otrzymuje leki, szczególnie w biedniejszych krajach. Istnieje zatem zapotrzebowanie na alternatywny sposób zapobiegania transmisji wirusa – tłumaczy profesor Sallie Permar.
Uczeni z Duke Health wykorzystali do swoich doświadczeń próbki mleka zdrowych kobiet i wprowadzali do niego wirusa HIV. Odkryli, że jest on neutralizowany przez proteinę o dużej wadze molekularnej. W drodze eliminacji okazało się, że przeciwnikiem HIV jest proteina TNC.
-TNC to składnik macierzy pozakomórkowej, która decyduje o integralności tkanek. Ta proteina zaangażowana jest w leczenie ran. Jest też ważna podczas rozwoju płodu. Jednak dotychczas nie wiedzieliśmy ani dlaczego jest składnikiem mleka, ani że posiada właściwości przeciwwirusowe – mówi Permar i dodaje, że współautorem badań jest profesor Harold Erickson, który w latach 80. był jednym z pierwszych naukowców opisujących TNC.
Badania wykazały, że TNC łączy się z otoczką wirusa. Możliwe, że współdziała z innymi czynnikami w kobiecym mleku. Konieczne są dalsze badania. Biorąc jednak pod uwagę szerokie spektrum działania przeciwko HIV-1, możemy mieć nadzieję, że uda się opracować terapię wykorzystującą tę proteinę. Terapia taka mogłaby polegać na doustnym podawaniu odpowiedniego środka, jeszcze zanim niemowlę zacznie ssać. Podobnie jak w krajach rozwijających się podaje się rutynowo sole zapobiegające odwodnieniu wskutek biegunki.
(Źródło: kopalniawiedzy.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.