Alergia - choroba  o wielu twarzach

Milion z astmą

Prawie milion polskich dzieci cierpi na astmę oskrzelową, przewlekłą chorobę dróg oddechowych, która może znacznie pogarszać sprawność fizyczną.??Zdaniem lekarzy liczba ta może być nawet zaniżona.

“Tymczasem wczesne wykrycie choroby i zastosowanie odpowiedniej, dobranej dla dziecka terapii, pozwoli mu normalnie żyć – uczyć się, uprawiać sport, a w przyszłości pracować” – podkreśla dr Barbara Surowska, pediatra-alergolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Problem w tym, że jak wykazały badania prowadzone w ramach programu edukacyjnego “Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie”, około połowa rodziców dzieci z astmą nie zdaje sobie sprawy z choroby swoich pociech.

Głównym celem programu “Wolność Oddechu”, zainicjowanego w 2004 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny, jest zwiększenie poziomu świadomości na temat astmy wśród dzieci z klas I-III szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. W ramach tej inicjatywy prowadzone są m.in. badania spirometryczne, pozwalające wyłonić uczniów zagrożone wystąpieniem astmy.

Dzięki materiałom i zajęciom edukacyjnym dzieci i ich opiekunowie dowiadują się, że astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym dolnych dróg oddechowych.

Stany zapalne powodują nadwrażliwość oskrzeli na różne bodźce, np. alergeny, które normalnie nie wywołują żadnych reakcji. Objawia się to okresowym, napadowym zwężeniem oskrzeli i wystąpieniem takich dolegliwości,
jak duszność, świszczący oddech, kaszel i uczucie ciężkości w piersiach.

“Rodzice i nauczyciele są informowani o czynnikach zaostrzających objawy astmy – np. pyłki, kurz w pomieszczeniach, zimne lub suche powietrze, sierść zwierząt, dym papierosowy, dowiadują się, jak postępować z dzieckiem w czasie napadu astmy, gdzie zgłaszać się po pomoc lekarską” – wymienia Elżbieta Łata, dyrektor
Departamentu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w Głównym
Inspektoracie Sanitarnym.??

Dolegliwości związane z astmą prowadzą do ograniczenia aktywności fizycznej dzieci, utrudniają im naukę, powodują absencję w szkole, zakłócają sen, a czasem są przyczyną pobytów w szpitalu. Jednak dzięki dostępnym dziś lekom i metodom terapii można zmniejszyć natężenie oraz częstotliwość objawów choroby, a w wielu przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować.

Zdaniem dr Surowskiej, bardzo ważne jest, by rodzice pamiętali, że większość przypadków astmy u dzieci da się skutecznie leczyć i że nie można przerywać terapii wówczas, gdy stan zdrowia dziecka ulegnie poprawie. Nieleczona lub źle leczona astma może prowadzić do groźnych ataków duszności, stanowiących nawet zagrożenie dla życia. Stopniowo prowadzi nawet do inwalidztwa oddechowego.

?Jak wykazały analizy prowadzone w ramach programu “Wolność
Oddechu – Zapobiegaj Astmie”, dzięki edukacji dzieci z astmą
rzadziej mają nawroty i rzadziej muszą korzystać z pomocy lekarza,
a ich rodzice lepiej wiedzą, co robić w razie ataków choroby” –
podkreśliła Elżbieta Łata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu
(www.wolnoscoddechu.pl).

4.5/5 - (137 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH