Menopauza

Menopauza


Pod koniec XIX wieku menopauza oskarżana była o wywołanie ponad 100 różnych schorzeń, a sama wiedza na temat tego okresu w życiu kobiety była nikła. Dziś, o menopauzie wie trzy czwarte dorosłych Polaków.

Aktualna wiedza medyczna pozwala przejść kobietom ten uciążliwy okres bezboleśnie. Pojawia się między 49. a 55. rokiem życia, kiedy następuje stopniowe zatrzymanie procesu jajeczkowania, a tym samym miesiączki. Miesiączkowanie początkowo staje się nieregularne, by wreszcie ustać. W tym czasie obniża się stężenie hormonów, co wpływa niekorzystnie na różne funkcje organizmu.

Objawy
Pierwszym objawem menopauzy są uderzenia gorąca (głównie nocne), pojawiają się kłopoty z koncentracją, snem oraz duża nerwowość. Mogą występować też inne dolegliwości: obrzęk i bolesność piersi, bóle w podbrzuszu, zmiany skórne. Wszystkie te objawy nasilają się w sezonie wiosennym i jesiennym. Trzeba zwrócić wówczas szczególną uwagę na swoje zdrowie. Do czasu menopauzy, estrogeny zabezpieczają kobietę przed chorobami krążeniowymi i utrzymują równowagę wapniową w układzie kostnym. Kiedy zaczyna spadać produkcja hormonów, przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie, by zapobiec komplikacjom kostnym i naczyniowo krążeniowym, jak również przybieraniu na wadze, ograniczyć spożywanie cukrów i tłuszczów, jeść większą ilość warzyw, ryb i produktów zbożowych. Bardzo wskazana jest aktywność fizyczna. Wiele kobiet na świecie uważa hormonalną terapię zastępczą za panacenum na wszelkie dolegliwości związane z tym okresem przejściowym. Nie jest to niestety prawdą. Decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej musi podjąć lekarz ginekolog wspólnie z pacjentką.

Wybór terapii
Jak wykazują badania Demoskopu, większość Polek nie decyduje się na hormonalną terapię i naraża się przez to na przykre objawy menopauzy. Zdarza się też, że terapia hormonalna nie jest wskazana ze względu na ogólny stan zdrowia.

Dolegliwości okresu przekwitania można wówczas złagodzić przy pomocy preparatów naturalnych, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. W aptekach można kupić bez recepty szereg naturalnych środków, które łagodzą dolegliwości menopauzy. Wiele kobiet korzysta także z leków homeopatycznych. Te wieloskładnikowe preparaty mają tę przewagę nad innymi, że w różnych okresach rozwoju menopauzy reagują na kolejno pojawiające się objawy. Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do stosowania leków homeopatycznych.

Profilaktyka
Konieczne są coroczne wizyty kontrolne u ginekologa, połączone zbadaniem sutków, badaniem ginekologicznym, cytologią oraz badaniem USG narządów rodnych, jak również mammografią. Jeśli lekarz stwierdzi, że dane dolegliwości nie są wynikiem zmian patologicznych, należy przede wszystkim pomyśleć o odpowiedniej diecie. W jadłospisie należy szczególnie zwrócić uwagę na rośliny z tzw. „estrogenami roślinnymi”, czyli fitoestrogenami (np. soja, len, sezam, ziemniaki, pszenica, jabłka), można też przyjmować witaminę E w kapsułkach lub pochodzącą ze źródeł naturalnych (oleje roślinne, masło). Już we wczesnym okresie występowania objawów przekwitania warto pomyśleć o dobrym zestawie witamin dla kobiet w premenopauzie i ewentualnie wzbogacić ten zestaw o źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. olej z wiesiołka lub z czarnej porzeczki). Wymienione tu witaminy i mikroelementy wpłyną także na poprawę wyglądu.

Objawy towarzyszące
Menopauzie towarzyszą często objawy psychosomatyczne, których źródło leży w nas samych. Mogą dać znać o sobie już wcześniej i nasilać się w okresie przejściowym. Nazbyt krytyczna samoocena, poczucie upływającego czasu, brak poczucia własnej wartości pogłębiają zły nastrój, depresję, nadmierną pobudliwość i drażliwość.

Po menopauzie
Kobiety częściej zapadają na chorobę wieńcową, nadciśnienie, wylewy czy zawały. Hormonalna terapia zastępcza jest w tym przypadku jedną z możliwości działań profilaktycznych. Dlatego warto już wcześniej pomyśleć o właściwym modelu odżywiania. Starajmy się też unikać stresów i jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, z dala od spalin i zgiełku miasta. Pomocne mogą się również okazać preparaty ziołowe, które w swoim składzie zawierają m. in. głóg i miłorząb japoński.


#czy wiesz że…
Zauważono, że u 80 procent Japonek, Indonezyjek i Meksykanek uderzenia gorąca tak charakterystyczne dla okresu menopauzy są bardzo słabe lub nie występują prawie wcale. Badacze zwracają uwagę, że jest to wynik stosowania diety z dużym udziałem soi, jarzyn, owoców, ziaren zbóż, ryb, jogurtów oraz olejów roślinnych.

4.8/5 - (326 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH