Marszałek uleczy?

Rząd chce, aby w przyszłości organami założycielskimi dla szpitali byli marszałkowie województw. Powiaty przeciwko temu protestują.

  • Starostowie chętnie oddadzą ZOZ-y, ale razem z długami – uważa poseł PO Zbigniew Chlebowski.

    Innego zdania jest Związek Powiatów Polskich.

  • To właśnie lokalne wspólnoty samorządowe, przez wiele pokoleń tworzyły sieć “swoich szpitali powiatowych”. Tymczasem resort zdrowia zmierza w przeciwnym kierunku – uważa Kazimierz Kotowski, p.o. wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich.

ZPP przypomina, że samorządy powiatowe potrafiły wziąć na siebie ciężar zmiany formy prawnej szpitali, na zakłady opieki zdrowotnej prowadzone przez spółki prawa handlowego. W takiej formie działa już ponad 50 szpitali powiatowych.

O tym jak oddłużyć szpitale minister zdrowia Ewa Kopacz omawia z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Pomysł jest taki, aby likwidację długów szpitali sfinansować z emisji obligacji, które byłyby sprzedawane bezpośrednio inwestorom.

Organy założycielskie wyemitowałyby obligacje 20-letnie gwarantowane przez Skarb Państwa, a w przyszłości może nawet wykupione przez państwo. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że wiele szpitali jest tak zadłużonych, że nawet jakby chciały przekształcić się w spółkę prawa handlowego, to nie zdoła tego zrobić. Od razu musiałyby ogłosić upadłość. Długi szpitali – według różnych szacunków- wynoszą od 4 do 6 miliardów złotych.

  • Wśród najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, te prowadzone przez powiaty stanowią już dzisiaj tylko niewielki odsetek. Te dokonania nie byłyby możliwe bez – bardzo często – ogromnego zaangażowania finansowego samorządów oraz utworzenia oddolnych, lokalnych porozumień na rzecz restrukturyzacji szpitali – podkreśla ZPP.
4.3/5 - (170 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH