Ogromny dorobek, pracowite i twórcze życie, pasja, niespożyta energia oraz sympatia do ludzi – wydaje się, że te określenia najtrafniej charakteryzują prof. Marka Naruszewicza.
Gdy tylko pada pytanie o miażdżycę czy zdrowe odżywianie u prof. Naruszewicza pojawia się ów specyficzny błysk w oku i pasja w głosie świadczące o nieustającym zaangażowaniu w te zagadnienia. „Współczesna medycyna wyraźnie nam mówi: na 100 osób 70 nie ma prawa chorować przewlekle, bo ich materiał genetyczny dostatecznie chroni przed przewlekłymi chorobami. A jeżeli chorują, to na własne życzenie, bo prowadzą tryb życia i odżywiania wołający o pomstę do nieba. Dlaczego dzieci, które nigdy nie paliły papierosów, nie piły alkoholu, wskutek uwarunkowań genetycznych często chorują i umierają w tragiczny sposób? Dla wielu z nich brakuje pieniędzy na właściwą terapię. Brakuje, gdyż te pieniądze są wykorzystywane na leczenie dorosłych, którzy chorują na własne życzenie” – mówi z wyraźną irytacją w głosie.
Walka z miażdżycą
Praca zawodowa Marka Naruszewicza to walka z miażdżycą. „Miażdżyca, nad którą się biedzę od 35 lat, może się zacząć już w łonie matki, jeżeli nie przestrzega ona podstawowych zasad zdrowego żywienia i stylu życia (…). Musimy się żywić tak, jak wymaga tego nasz organizm, a nie tak, jak my chcemy” – przekonuje naukowiec.
W 1999 roku wraz z grupą ekspertów prof. Naruszewicz stworzył Polski Konsensus Tłuszczowy dotyczący ilości i jakości spożywanych tłuszczów, którego zalecenia są podstawą profilaktyki chorób układu krążenia i nowotworów. Jest także inicjatorem akcji suplementowania mąki kwasem foliowym.
Promocja zdrowia
Na rzecz promocji zdrowia profesor działa m.in. w Komitecie Organizacyjnym Rodzinnego Programu Prewencji Kardiologicznej, Instytucie Diety Śródziemnomorskiej i Żywienia Funkcjonalnego, Polskim Towarzystwie Badań nad Miażdżycą (jest jego twórcą). Jest też autorem i kierownikiem Programu Edukacji Dzieci i Młodzieży „Szansa dla Młodego Serca” i redaktorem czasopisma dla lekarzy „Czynniki Ryzyka”.
Działalność naukowa
Główne kierunki działalności naukowej profesora obejmują biochemię lipidów na poziomie komórkowym, wpływ leków syntetycznych i naturalnych oraz czynników żywieniowych na metabolizm lipoprotein, rolę leptyny, homocysteiny i markerów stresu oksydacyjnego jako czynników ryzyka miażdżycy, podstawy biochemiczne otyłości, żywienie funkcjonalne, farmakogenetykę – głównie leków pochodzenia naturalnego.
Prof. Naruszewicz jako pierwszy na świecie wykazał, że strukturalne zmiany w obrębie frakcji LDL w hipertriglicerydemii zwiększają jej podatność na utlenianie i wzmacniają jej aterogenność oraz że utlenione kwasy tłuszczowe pochodzące z żywienia zmieniają metabolizm chylomikronów, które stają się lepszym substratem dla monocytów-makrofagów nasilając potencjalnie proces miażdżycy. To odkrycie w niepodważalny sposób potwierdza, jak ważną rolę w patogenezie miażdżycy odgrywa dieta. Ponadto naukowiec udowodnił, że symwastatyna obniża wydzielanie wolnych rodników tlenowych przez monocyty makrofagi w warunkach in vitro.
Profesor Naruszewicz jest laureatem prestiżowych nagród za publikacje i w zakresie osiągnięć dydaktycznych. Jest jednym z najaktywniejszych ambasadorów polskiej nauki na świecie.
Aktywność i sympatia
Ogromny dorobek naukowy, niebywale pracowite i twórcze życie, pasja i niespożyta energia. A człowiek? „Ułomny, jak każdy” – podkreśla. Jednak to, co odczuwamy w pierwszym kontakcie z nim, to sympatia do ludzi. Naturalna i „na kredyt”. Profesor lubi ludzi, bo to „ludzie ludzi rozwijają”.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.