Możliwe, że już niedługo leczenie czerniaka odbywać się będzie nowa skuteczną metodą . Nadzieją dla chorych mogą być testy przeprowadzone na szczurach laboratoryjnych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego Andersona w Teksasie (USA). Wydrążone w środku małe kule złota (o wielkości 40-50 nanometrów) „uzbroili” odpowiednim peptydem, a następnie zaimplementowali do głębszych komórek czerniaka i zniszczyli je, używając ciepła otrzymanego z podczerwonego światła. Dzięki temu komórki nowotworu zostały skutecznie wypalone i mogły zostać usunięte bez większych szkód.
Leczenie czerniaka tą metodą jest trudne, gdyż kule trzeba „wstrzelić” na określoną głębokość, by nie uszkodziły zdrowych tkanek. Właśnie dlatego do kul wstrzyknięto aminokwas, który jest wychwytywany jedynie przez receptory czerniaka.
Podczas testów okazało się, że ten sposób leczenia jest efektywny także w przypadku innych nowotworów. Wystarczy jedynie użyć odpowiedniego wypełnienia nanokulek, aby wychwytywały je receptory określonego typu raka. Uczeni twierdzą, że w niedalekiej przyszłości ten sposób na leczenie czerniaka złośliwego zostanie wdrożony.
(Źródło: www.medicalnewstoday.com)(tm)(16)