Metafolina

L-metylofolian wapnia


Blisko 50 proc. kobiet ma trudności z metabolizowaniem kwasu foliowego i przekształcaniem go w związek przyswajany przez płód. Dlatego PTG zaleca przyjmowanie preparatu z L-metylofolian wapnia.

Deficyt kwasu foliowego jest niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju płodu na początku ciąży, kiedy bywa ona jeszcze nierozpoznana. W tym okresie dochodzi do zamykania się cewy nerwowej, kluczowej struktury ośrodkowego układu nerwowego.

U płodów pozbawionych odpowiednich stężeń folianów znacznie częściej obserwuje się występowanie takich wad cewy nerwowej, jak: rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Płody te narażone są także na częstsze występowanie wrodzonych wad serca, szczególnie tych dotyczących przegrody międzykomorowej oraz wad układu moczowego. Wady cewy nerwowej występują z częstością 1-2 przypadki na 1000 urodzeń, a wady serca zdarzają się raz na 100 urodzeń.

Zalecenia PTG 2007

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) zaleca się kobietom planującym ciążę, a w zasadzie wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, suplementację 400 µg kwasu foliowego dziennie przynajmniej przez cztery tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę oraz przez pierwszy trymestr ciąży. Niestety do tych zaleceń stosuje się tylko około 10 proc. kobiet.

Większe dobowe dawki kwasu foliowego (4 mg) zaleca się kobietom palącym papierosy, przyjmującym leki przeciwpadaczkowe oraz tym, które urodziły już jedno dziecko z wadą cewy nerwowej.

Kwas foliowy to za mało?

Liczne prace badawcze udowodniły, że nawet regularne przyjmowanie preparatów kwasu foliowego nie zawsze gwarantuje rozwijającemu się dziecku odpowiednie dawki tego istotnego składnika. Okazuje się, iż około 50 proc. kobiet ma trudności z metabolizowaniem kwasu foliowego i przekształcaniem go w związek przyswajany przez płód. Problem leży w zmiennej w populacji kobiet aktywności enzymu reduktazy 5-metyleno-4-hydrofolianowej, metabolizującej kwas foliowy.

Potrzebny L-metylofolian wapnia

PTG zaleca przyjmowanie preparatu folianu w postaci soli wapniowej 5-metyleno-4-hydrofolianu (5-MTHF). Od stycznia 2008 roku na polskim rynku dostępny jest jeden preparat z 5-MTHF. W aptekach Europy Zachodniej pojawił się on w marcu 2006 roku.

Idealna tabletka

Idealny suplement diety dla kobiet w ciąży powinien zawierać, oprócz odpowiedniej ilości kwasu foliowego, 5-MTHF oraz witaminy, minerały i inne składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Należą do nich: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak np. kwas dekozaheksaenowy (DHA) z grupy omega-3, warunkujący prawidłowy rozwój kory mózgowej i wzroku dziecka; jod chroniący przez poronieniem, występowaniem wad wrodzonych i niedoczynnością tarczycy; witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) warunkujące prawidłowy przebieg szeregu szlaków metabolicznych u rozwijającego się płodu; witamina C niezbędna dla prawidłowej syntezy tkanki łącznej ułatwiającej wchłanianie żelaza; antyoksydanty, np. witamina E; witamina PP uczestnicząca w syntezie puryn i pirymidyn, szlakach przemian węglowodanów, tłuszczów i białek.

Natura górą

Prawidłowa dieta i higiena życia kobiety ciężarnej mają kluczowe znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju płodu, ale także całego przyszłego życia dziecka. Jest to kapitał małego bezbronnego człowieka, na który pracuje jego matka.

4.8/5 - (167 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH