Końska dawka

Coraz więcej chorych jest przekonanych, że zwierzęce medykamenty są skuteczniejsze od “ludzkich” – podaje “Dziennik Łódzki”. Produkująca maść dla krów firma cieszy się w ostatnich miesiącach kilkuprocentowym wzrostem sprzedaży specyfiku. Choć dyrektor handlowy Krzysztof Kozieł woli to łączyć z rozwojem rolnictwa i większą dbałością hodowców o zwierzęta, to jednak zapytanych przez gazetę dziesięciu weterynarzy twierdzi, że z miesiąca na miesiąc przybywa kupujących te leki dla siebie.

Krzysztof Stoczkiewicz, weterynarz z Szadku, mówi, że teraz sprzedaje dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Jedni kupują, bo wierzą w moc zwierzęcych farmaceutyków, innym bliżej do weterynarza niż do apteki, jeszcze innych przyciąga niska cena.

Popularnością cieszą się też inne zwierzęce “odpowiedniki” ketopromu. Przeciwzapalny balsam dla bydła bal-derm – 100 gramów kosztuje 10-11 zł; krem ochronny do skóry chito-derm – za 450 gramów trzeba zapłacić 30-35 zł (jest zalecany dla krów dojonych mechanicznie).

Z kolei za 100 gramów proszku mepatar przeciwko zwierzęcej biegunce zapłacimy 10 zł. Dla porównania 100 gramów smecty dla ludzi kosztuje 33 zł.

Stoczkiewicz, weterynarz z Szadku, też skusił się na tę maść, gdy bolały go plecy. Przyznaje jednak, że nie poczuł żadnej ulgi. Mimo to sprzedaje ją chętnym. Czy leki dla zwierząt rzeczywiście są skuteczne w leczeniu ludzkich schorzeń? Oceny są podzielone.

Wojciech Łagodziński, pracujący w Krośniewicach lekarz weterynarii z 30-letnim stażem, twierdzi, że maści na końskie kopyta i krowie wymiona były, są i będą stosowane przez ludzi. Zwraca uwagę, że specyfiki dla ludzi testuje się pod względem skutków ubocznych, jakie mogą wywołać, a leków zwierzęcych – nie.

Maciej Błachiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim, podkreśla, że alta-derm działa rozgrzewająco, znacznie silniej niż maści dla ludzi, zawiera tę samą substancję czynną, ale w większym stężeniu i głębiej przenikającą do skóry. Stosują ją zwłaszcza starsze kobiety, cierpiące na reumatyzm.

Na szczęście, ofiar alta-dermu jak dotąd nie było, jednak lekarze podkreślają, że maści dla zwierząt każdy stosuje na własne ryzyko. O rozsądek apeluje Marek Podgórski, lekarz reumatolog ze Zduńskiej Woli. Zwraca uwagę, że leki przeznaczone dla zwierząt mają zupełnie inne dawki niż ludzkie. Są łatwo wchłaniane przez delikatniejszą skórę człowieka, a zbyt duża dawka może nawet uszkodzić nerki.

4.3/5 - (319 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH