Jedni wolą kolory jasne i delikatne, inni – ciemne i zdecydowane. A jakie barwy najlepiej sprawdzają się we wnętrzach?
Osoby, które nie lubią zbytniego eksperymentowania, powinny stosować kolory jasne, o niewielkim nasyceniu. Z kolei ci, którzy lepiej czują się w ciepłych i przytulnych wnętrzach, mogą wybierać odcienie kremowe oraz beże. Zwolennikom nieco chłodniejszej atmosfery warto polecić odcienie niebieskiego i szarości. A kto czuje potrzebę obcowania z przyrodą, niech zdecyduje się na zielenie w odcieniu oliwki i ciepłe brązy.
Odważny i romantyczny
Dla osób odważnych, lubiących ryzyko (a takie zwykle wybierają kolory zdecydowane, mocno nasycone) przydatna może być następująca zasada. Żywych barw nie stosujemy w całym mieszkaniu, a jedynie np. na wybranej ścianie w jednym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że nie wszyscy domownicy i goście będą zachwyceni przebywaniem w mocno pomarańczowym czy zielonym salonie. Takie kolorystyczne wariacje pasują do wnętrz nowoczesnych.
Natomiast w pomieszczeniach o klasycznym wystroju dobrze wyglądają kolory delikatne i jasne.
Bliżej i dalej
Dobrze jest pamiętać także o zasadzie, że jasny sufit powoduje optyczne podwyższenie pomieszczenia. Razem z jasnymi ścianami dodaje wnętrzu przestronności. Ciemniejsze płaszczyzny pozornie wydają się być bliżej nas, a więc ciemny sufit obniża, a ciemne ściany – pomniejszają wnętrze.
- Czerwony – ogrzewa i pobudza, wzmacnia funkcje życiowe, poprawia apetyt. Jest polecany do pomieszczeń biurowych, miejsc do nauki, restauracji i sal do ćwiczeń.
- Żółty – dobrze odbija światło, poprawia nastrój. Pastelowe odcienie sprzyjają odpoczynkowi.
- Zielony – wpływa kojąco i relaksująco. Doskonale nadaje się do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych. Ciepłe odcienie są odpowiednie do ogrodów zimowych, klatek schodowych i przedpokojów.
- Niebieski – wycisza i uspokaja. Dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych, w sypialniach i łazienkach.
- Fioletowy – działa uspokajająco na osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe i psychiczne, pomaga przezwyciężyć lęki i fobie. We wnętrzach ciemny fiolet lepiej wygląda jako dodatek, zwłaszcza w połączeniu z żółtym lub złotym. Oryginalnie prezentuje się z szarym i srebrnym. Pastelowe odcienie fioletu, w połączeniu z kremowym i czekoladowym, nadają się do sypialni.
- Szary – sprzyja wyciszeniu. Jest doskonałym tłem dla innych kolorów. Jaśniejsze odcienie optycznie powiększają przestrzeń. Zastosowanie szarości w łazienkach pozwala wydobyć śnieżną biel ceramiki łazienkowej oraz metaliczny połysk armatury.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.