Kolonoskopia XXI wieku

Bezprzewodowa kamera wielkości sporej tabletki pozwoli na bezbolesne, bardziej komfortowe, a przy tym równie skuteczne badanie układu pokarmowego -? nformuje “Optics&Laser Europe”.

Kolonoskopia to dość nieprzyjemne i krępujące badanie dolnego odcinka układu pokarmowego (jelita grubego), polegające na wprowadzeniu przez odbyt wziernika specjalnej kamery na długim, elastycznym przewodzie oraz przesyłaniu obrazu na monitor za pomocą przewodu.

Wraz z opracowaniem oraz uruchomieniem produkcji Pillcam Colon, tego typu badania staną się mniej dokuczliwe dla pacjentów, a co za tym idzie, więcej osób będzie się decydowało na przeprowadzenie badań układu pokarmowego nie tylko ratujących życie, ale również profilaktycznych.

Pillcam Colon to układ miniaturowych bezprzewodowych kamer zamkniętych w specjalnej obudowie o rozmiarach 11 x 31 mm, która uniemożliwia zniszczenie elektroniki przez środowisko układu pokarmowego.

Badanie układu pokarmowego przeprowadzane za pomocą Pillcam Colon (urządzenia opracowanego i produkowanego przez naukowców z izraelskiego instytutu Given Imaging) jest bardzo proste – pacjent połyka “elektroniczną pigułkę” popijając wodą, a na jego ciele montowane są specjalne czujniki odbierające i rejestrujące sygnał z kamer.

Pigułka wędruje układem pokarmowym i przekazuje sygnał z kamer zainstalowanych na każdym końcu. Układ wyposażony jest w system oświetlenia oraz baterię pozwalającą na ponad 10-godzinną pracę kamer.

Dotychczasowe badania kliniczne urządzenia, prowadzone w trzech różnych instytutach badawczych wskazują, iż skuteczność diagnostyczna systemu (to znaczy wykrywanie polipów oraz innych zmian chorobowych układu pokarmowego) Pillcam Colon jest równa 70 proc. tradycyjnej kolonoskopii.

Jak wskazują naukowcy, “elektroniczna pigułka” w pewnych przypadkach umożliwiła jednak wykrycie wczesnych stadiów nowotworu jelita grubego, czego nie udało się zdiagnozować u tego samego pacjenta za pomocą tradycyjnych metod.

“Wyniki badań i testów Pillcam Colon są nadzwyczaj obiecujące. To upoważnia nas do stwierdzenia, iż technika ta stanie się skuteczną i powszechnie stosowaną, łatwą i przyjemną metodą diagnostyczną” – konkluduje szef projektu, Homi Shamir.

4.4/5 - (44 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH