Czy kierownik apteki, której właścicielem jest Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, może być zatrudniony na tym stanowisku na mocy umowy cywilnoprawnej, tzw. kontraktu?
Ustawa Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271) w art. 88 ust. 1 zawiera zapis, iż w aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony farmaceuta, o którym mowa w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 856), odpowiedzialny za prowadzenie apteki. Znajduje się tam również zapis mówiący, że można być kierownikiem tylko jednej apteki.
Kierownikiem placówki może być farmaceuta, który nie przekroczył 65. roku życia i ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece (lub 3-letni, jeśli posiada oprócz tego specjalizację z zakresu farmacji aptecznej).
Ani zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne, ani zapisy ustawy o izbach aptekarskich nie określają formy prawnej „ustanowienia farmaceuty”. Nie ma więc podstawy, by ograniczać formy zatrudnienia do umowy o pracę. Tak więc zawarcie umowy cywilnoprawnej jest możliwe, jeśli wszelkie inne wymagania są spełnione.
Podobnie w komunikacie Dyrektora Generalnego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z dnia 5 marca 2007 r., w sprawie wprowadzenia procedury udzielenia zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (znajdującym się na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektora Farmaceutycznego http://www.gif.gov.pl/pdf-y/KO/KO_2007-03-05-003.pdf), nie została wskazana forma prawna zatrudnienia kierownika.
Barbara Jaworska-Łuczak
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska