Karmienie piersią obniża BMI na lata

Jak pokazują wyniki badania opublikowanego w „Journal of obesity”, kobiety karmiące piersią nie tylko szybciej wracają do figury sprzed ciąży, lecz także mają niższą masę ciała niż matki niekarmiące, i to nawet kilkadziesiąt lat po porodzie.

Amerykańscy naukowcy z University of Oxford oraz University of North Carolina potwierdzili, że u matek występuje większa tendencja do wzrostu masy ciała niż u kobiet bezdzietnych. Zauważyli jednak, że 6-miesięczny okres karmienia piersią ma wpływ na spadek ich BMI o 0,22 nawet w wieku 50-60 lat.
Wyniki uzyskano na podstawie danych 741 tys. kobiet, które brały udział w badaniu „Million women study” przeprowadzonym w Anglii i Szkocji w 1996 r. i 2001 r. Uczestniczki, których średni wiek wynosił 57,5 lat, oceniano pod względem takich kryteriów, jak: liczba urodzonych dzieci, długość okresu karmienia piersią, BMI oraz czynniki mające wpływ na masę ciała (np. palenie tytoniu czy aktywność fizyczna). Okazało się, że wśród matek z taką samą liczbą dzieci znacznie niższe BMI miały te, które karmiły piersią. (źródło: PAP)

4.8/5 - (50 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH