Kosmetyki powodują cukrzycę

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wykazali, że zawarte m.in. w kosmetykach substancje chemiczne o nazwie ftalany mogą zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet.

W badaniach pod kierownictwem dr Tamary James-Todd wzięło udział 2350 kobiet w wieku od 20 do 80 lat. Jak się okazało, te, które miały w moczu podwyższony poziom ftalanów, były bardziej narażone na cukrzycę. Pacjentki z najwyższym stężeniem w moczu dwóch ftalanów (ftalanu monobenzylu oraz ftalanu monoizobutylu) były niemal dwukrotnie bardziej (o 100 proc.) narażone na cukrzycę niż te, u których stwierdzono najniższe stężenia tych substancji.

Ftalany to organiczne związki szeroko stosowane w przemyśle. Można je znaleźć praktyczne wszędzie – w zabawkach, sprzęcie medycznym, folii do pakowania żywności, dywanach, materiałach budowlanych, a także w kosmetykach i produktach do higieny osobistej (mydłach, lakierach do włosów, perfumach itp.). Poziom ftalanów w jest z reguły wyższy u kobiet niż u mężczyzn, co naukowcy tłumaczą tym, że stosują one więcej produktów do higieny osobistej. (źródło: PAP)

4.5/5 - (281 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH