Kąpiel wśród śniegów


Zimową porą, zwłaszcza gdy mróz da się we znaki, marzymy o gorącej kąpieli, która przywróci zmęczonym i zmarzniętym mięśniom sprężystość. A gdyby tak kąpiel połączyć z atrakcjami zimowego odpoczynku?

Możliwość tę odkryto dawno temu w Austrii, kraju leżącym na terenie obfitującym w gorące źródła
– z ich dobrodziejstw korzystali nawet Rzymianie. Obecnie niemal w każdym większym austriackim ośrodku sportów zimowych znajduje się kryty basen lub cały kompleks wodnych atrakcji. Wśród nich są miejsca szczególne i o nich właśnie zamierzam Państwu opowiedzieć.

Dolina Gasteinertal
Zacznijmy od Doliny Gasteinertal leżącej w środkowej części Austrii. Cała dolina to wspaniałe miejsce umożliwiające połączenie sportów zimowych z kuracją cieplicową. Znajdują się tu trzy miejscowości: Dorfgastein, Bad Hofgastein i Bad Gastein.

Dorfgastein usytuowane na początku doliny ma charakter wiejski. Bad Hofgastein to nowoczesne, eleganckie hotele, rozbudowane zespoły basenów termalnych oraz wspaniałe tereny narciarskie. Jednak najsłynniejsze jest Bad Gastein o niepowtarzalnym uroku starego uzdrowiska szczycącego się międzynarodową klientelą.
Lecznicze właściwości wód w Bad Gastein odkryte zostały przed wiekami. Większość hoteli posiada własne łaźnie wypełnione wodą pochodzącą z leczniczych źródeł. Jest też wyjątkowa publiczna pływalnia termalna wykuta w skale o nazwie Fellsenbad. Największą atrakcję stanowi kąpiel w ciepłej, bulgoczącej wodzie bezustannie wydobywającej się ze źródła. Główny basen znajduje się na powietrzu, wokół rozpościera się wspaniały widok na ośnieżone okoliczne szczyty i trasy narciarskie. Co odważniejsi wynurzają się na moment i biegną boso po śniegu do znajdującego się obok wodospadu, w którym temperatura wody ma około 34°C.

Karyntia
Innym rejonem znanym z termalnych źródeł jest Karyntia, najbardziej na południe wysunięty region Austrii, graniczący bezpośrednio z Włochami i Słowenią.
Miejscowość Bad Kleinkirchheim obfituje w gorące źródła, wokół których wybudowano nowocześnie urządzone termy z licznymi basenami, masażami wodnymi i sztucznymi wodospadami. Przyciągają one przez cały rok amatorów wodnych rozkoszy, a zimą są doskonałym miejscem relaksu dla zmęczonych narciarzy. Najsłynniejsze ogólnodostępne kąpieliska w Bad Kleinkirchheim to Römerbad, czyli łaźnie rzymskie, oraz St. Kathrein-Therme. Są w nich wspaniałe miejsca do zabawy dla dzieci, wodne karuzele, podwodne bicze, masaże itp.

Tyrol
Jednak najnowocześniejsze kąpielowe atrakcje znajdziemy w Aquadom – wodnej świątyni leżącej w austriackim Tyrolu. Jest tam nie tylko kompleks basenów z najróżniejszymi wodospadami i mnóstwem innych atrakcji, lecz także elegancki hotel z restauracją, kawiarnią i biblioteką.

Kompleks w Längenfeld w pobliżu Innsbrucka to prawdziwa uczta dla chcących się zrelaksować: kąpiel w solance, kąpiel pod gołym niebem w ciepłej wodzie o temperaturze ok. 40°C, podwodny masaż, relaks w basenie, gdzie pod wodą słychać muzykę.

Miłośnicy sauny mają do wyboru saunę fińską, „log-cabin”, ziołową oraz grotę lodową prowadzącą do dwupoziomowej sauny. Tutejsze gabinety odnowy biologicznej oferują usługi, które nie tylko obudzą zmysły i poprawią wygląd, lecz także pozwolą oczyścić duszę i ciało.

4.3/5 - (63 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH