Jak uniknąć infekcji?

Sezon infekcji trwa w najlepsze. Tymczasem WHO alarmuje o nadchodzącej pandemii grypy i przestrzega przed lekceważeniem ryzyka.

Jak się okazuje, pojedyncze kichnięcie powoduje rozprzestrzenienie bakterii i wirusów na odległość nawet 8 metrów. Podczas pojedynczego kichnięcia rozprzestrzenianych jest około 100 tys. kropelek wydzieliny zawierających drobnoustroje. Badacze z MIT (Massachusetts Institute of Technology) dowiedli, że najmniejsze kropelki śluzu, które pojawiają się podczas kaszlu lub kichania, mają tendencję do przemieszczania się na odległość nawet 8 metrów. Co więcej, chmury gazu powstałe po takim zdarzeniu mogą pozostawać w powietrzu nawet do kilku godzin. Zasysane przez systemy wentylacyjne są często przenoszone na znaczne odległości – nawet dwustukrotnie dalej!

Warto więc pamiętać, że chorobą zakaźną możemy się zarazić niezależnie od tego, czy w naszym otoczeniu znajdują się aktualnie osoby chore.

Wirusy grypy są przyczyną jednej z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Szczepienia nadal pozostają najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom, ale warto zmaksymalizować swoje wysiłki w walce o zdrowie. Jednym ze sposobów na ochronę przed wirusami i bakteriami jest filtrowanie powietrza. Jak się okazuje, istnieją dowody na to, że oczyszczacze powietrza wykorzystujące technologię filtracji HEPASilent™ mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji podczas sezonu grypowego.

Jak zapobiegać, by później nie leczyć?

Jeśli chcemy uniknąć infekcji pamiętajmy, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwiększać nasze szanse w zwalczaniu groźnych drobnoustrojów. Warto przede wszystkim zadbać o nasze najbliższe otoczenie i naszych najbliższych. Jak to zrobić?

Często myj ręce

Nawet, jeśli większość czasu spędzasz we własnym domu, warto jak najczęściej myć ręce. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund zmniejsza liczbę obecnych na nich bakterii o blisko 90 proc.

Kichając, zasłaniaj usta

Zmniejszasz w ten sposób liczbę zarazków, które zostaną rozprzestrzenione. Nie zasłaniaj jednak ust dłonią, a jeśli nie masz pod ręką chusteczki – kichaj w ramię. Na dłoni zostaje pełno wirusów, które potem zostawiamy na wszystkim, czego dotkniemy. Co ciekawe, wirusy grypy mogą przetrwać do 24 godzin na gładkich powierzchniach (np. klamkach, klawiaturze komputera, czy blatach kuchennych), do 12 godzin na powierzchniach porowatych i jedynie do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia.

Dezynfekuj często używane powierzchnie

Nie zapominaj o regularnym dezynfekowaniu klawiatur komputerów oraz ekranów telefonów komórkowych – są siedliskiem bakterii.

Bądź aktywny

Ruch wzmacnia odporność. Warto więc jak najczęściej spacerować lub uprawiać sport. Nie zapomnij jednak przed wyjściem z domu sprawdzić aktualną jakość powietrza – smog może sprzyjać rozwijaniu się infekcjom górnych dróg oddechowych.

Zadbaj o dom

Badanie marki Blueair wykazało, że 55% Polaków uważa powietrze w pomieszczeniach za zdecydowanie czystsze niż to na zewnątrz. W rzeczywistości powietrze w mieszkaniu może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone . Oprócz typowych zanieczyszczeń powietrza, które przenikają do środka domów i mieszkań przez systemy wentylacyjne, czy podczas wietrzenia pomieszczeń, istnieją także wewnętrzne źródła emisji zanieczyszczeń. Jeśli więc chcemy pozostać zdrowi i cieszyć się czystym powietrzem zadbajmy o wyposażenie naszego domu lub mieszkania w oczyszczacz powietrza.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH