IVONA mówi jak żywa

Polski syntezator mowy ludzkiej IVONA został uznany za najlepszy na świecie na .międzynarodowym konkursie Blizzard Chalenge.

IVONA to program komputerowy, opracowany przez Łukasza Osowskiego i Michała Kaszczuka, który pozwala osobom niewidomym pracować przy komputerze i korzystać z informacji umieszczonych w internecie. Obaj laureaci są absolwentami Politechniki Gdańskiej.

“IVONA to swoisty silnik, który pozwala odczytywać teksty zapisane w formie cyfrowej” – mówi Łukasz Osowski. Jak wyjaśnia, o sukcesie IVONY zadecydowała konsekwencja jej twórców w dążeniu do tego, aby “sztuczna mowa” brzmiała możliwie najbardziej naturalnie, a więc aby jakość głosu była jak najlepsza.

Na silniku IVONA oparto już kilka produktów, które znalazły zastosowanie komercyjne. Syntezator wykorzystywany jest nie tylko przez osoby niewidome i niedowidzące; stosuje go także wojsko i firmy telekomunikacyjne – do automatycznego odczytywania tekstów przez telefon. Popularna wersja syntezatora, Ekspressivo, umożliwia odsłuchiwanie poczty elektronicznej i dokumentów podczas jazdy samochodem lub spaceru, a także zapisywanie wiadomości w postaci plików mp3.

Na zakup syntezatora mowy IVONA osobom niewidomym i niedowidzącym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udziela dofinansowania. Technologia ta posiada także rekomendację ministerstwa edukacji. Koszt urządzenia to około 600 zł.

W konkursie Blizzard Challenge organizowanym przez Carnegie Mellon University z USA brało udział 14 grup badawczych, m.in. z Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela i Chin.

4.6/5 - (202 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH