Groźny reumatyzm

Na częste i doskwierające bóle stawów cierpi 9 mln Polaków, a prawie 1,2 mln zażywa codziennie leki na choroby reumatyczne. Często to ludzie młodzi, a nawet dzieci.

Choroby reumatyczne bywają nazywane “samobójstwem na raty”. Własny układ odpornościowy pacjenta atakuje i niszczy jego tkankę łączną – głównie kości, stawy i więzadła. Pojawiają się bóle zaatakowanych stawów połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem oraz podwyższoną temperaturą i ograniczeniem ruchów. Jednak objawy dotyczą także nerek, serca, naczyń krwionośnych, układu nerwowego czy błon śluzowych.

Mimo wielkiego rozpowszechnienia, przyczyny większości chorób reumatycznych nadal są niejasne. Można je leczyć tylko objawowo, przy czym najskuteczniejsze są tak zwane leki biologiczne. Na przeszkodzie w ich powszechnym wykorzystaniu stoją koszty – nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jak mówili chorzy, choroby reumatyczne przypominają przedwczesną starość – spowalniają i odbierają radość życia. Przy ciężkich postaciach reumatoidalnego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa trudne stają się nawet najprostsze czynności – wsiadanie do autobusu, otwieranie opakowań, ubieranie się, obsługa komputera.

Chory dwudziestolatek może być mniej sprawny od zdrowego osiemdziesięciolatka. W dodatku choroba skraca życie przeciętnie o 10 lat. Nic dziwnego, że jednym z najczęstszych problemów chorych jest depresja.

Jednak wielu chorych się nie poddaje. Przykładem może być pan Bartłomiej Kuchta, młody prawnik z Wrocławia cierpiący na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, który założył stowarzyszenie pacjentów i po pięciu latach starań wywalczył od Narodowego Funduszu Zdrowia 600 tys. złotych na leki nowej
generacji dla 13 osób.

Jak podkreślają specjaliści, problemy i koszty związane z chorobami reumatycznymi można by zmniejszyć wykrywając chorobę odpowiednio wcześnie i energicznie ją lecząc. W Polsce od wystąpienia pierwszych objawów choroby do podjęcia leczenia upływają średnio trzy lata, podczas gdy w Niemczech – trzy
miesiące.

Wczesne zastosowanie terapii, nawet kosztownych leków nowej generacji, może zapobiec powstaniu bolesnych i nieodwracalnych zmian w chrząstce i tkance kostnej stawów. Można w ten sposób zapobiec postępującej niesprawności i przewlekłym bólom, kalectwu i przedwczesnym zgonom.

4.6/5 - (295 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH