Farmaceuta radzi... gorączka u noworodka

Gorączka u noworodka


Moje dziecko ma trzy miesiące i waży 6 kg. Czy podawać mu leki przeciwgorączkowe, gdy ma temperaturę 37,5ºC? Czy mogę w takim wypadku stosować u niego preparaty z paracetamolem w postaci czopków?

Zdania pediatrów na temat obniżania temperatury poniżej 38ºC są podzielone. Niektórzy uważają, że podawanie leków w stanie podgorączkowym jest niepotrzebne, a nawet niekorzystne, bo może tłumić obronne siły organizmu, przedłużać okres zakażenia wirusem, upośledzać wytwarzanie przeciwciał. Natomiast inni specjaliści skłaniają się do obniżania nawet nieznacznie podwyższonej ciepłoty ciała, tłumacząc, że objawy towarzyszące stanom podgorączkowym, takie jak: ból głowy, bóle stawowo‑mięśniowe, uczucie ogólnego rozbicia, brak apetytu, rozdrażnienie, mogą być uciążliwe dla pacjenta i w związku z tym powinny być niwelowane. Leki przeciwgorączkowe trzeba też podawać dzieciom zagrożonym wystąpieniem drgawek gorączkowych, a więc niemowlętom i dzieciom do 5. r.ż. oraz dzieciom z niektórymi schorzeniami neurologicznymi i metabolicznymi. Wśród lekarzy panuje zgodność co do temperatury powyżej 38°C – w takim przypadku należy ją koniecznie zbijać. Paracetamol uważany jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci. W przypadku czopków doodbytniczych niezbędne jest dobranie odpowiedniej dawki do masy ciała dziecka, a nie sugerowanie się wiekiem. W przypadku dziecka trzymiesięcznego ważącego 6 kg należy podawać czopek zawierający 120 mg paracetamolu (jedna dawka wynosi 20 mg na kg masy ciała) co 4-6 godzin. Jeśli istnieje problem z wyliczeniem właściwej dawki, warto zwrócić się po pomoc do najbliższej apteki. W uzasadnionych przypadkach, gdy występują trudności w opanowaniu gorączki, możliwe jest stosowanie zarówno paracetamolu, jak i ibuprofenu. Należy jednak zachować schemat: ibuprofen – paracetamol, na przemian co 4-6 godzin.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH