Głodówka dla urody

Od września do gliwickiego ośrodka leczenia nerwic trafiło 50 nastolatków. Diagnoza: anoreksja. – Ostatnio to już epidemia, powiedziała “Gazecie Wyborczej” dr Iwona Sosnowska- Wieczorek, dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej w Katowicach.

Dziewczyny z katowickich gimnazjów odchudzają się grupami. – Najlepsza dieta? Nie jeść. Przecież nie będę robić sałatek, bo niby za co? – mówi ładna, bardzo szczupła blondynka. Podkrążone oczy, ręce jak patyki.

Jej koleżanka wymyśliła dietę ogórkową: rano kiszony ogórek, do szkoły surowy, wieczorem znowu kiszony. Tak miało być przez kilka dni, ale nie wytrzymała. Zjadła dwa ziemniaki. Schudła trzy kilogramy. Twierdzi, że za mało.

W gimnazjach liczenie kalorii przybrało niespotykane rozmiary. – To poważny problem. Dziewczyny umawiają się klasami na odchudzanie, zażywają środki przeczyszczające. Podrażniają sobie żołądek i jelita, potem wymiotują, mówi Małgorzata Glenc, psycholog w Gimnazjum nr 15 w Katowicach.

  • Przybywa takich dziewcząt. To często wina ich matek i ciotek. Mają bzika na punkcie wyglądu – opowiada Aleksandra Pyrzyk, pedagog szkolny w Gimnazjum nr 3 w Katowicach. Nawet ojcowie mówią córkom: “odchudź się”, gdy przybierają na wadze w okresie dorastania. Nauczyciele również potrafią się przyczynić do dramatów. Wystarczy uwaga wuefisty do uczennicy: “mogłabyś schudnąć” – tłumaczy dr Barbara Czekaj z “Dąbrówki”.

Od nowego roku epidemiolodzy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) uruchomią w szkołach program “Trzymaj formę”. Obejmie milion uczniów w pięciu tysiącach szkół. Marlena Jankowiak z GIS zapowiada, że tematami szkoleń będą otyłość, anoreksja, bulimia i problemy z zaburzeniami jedzenia. Będzie to promocja zdrowego życia, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety.?

4.8/5 - (77 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH