Ministrowie zdrowia i inni wysocy przedstawiciele z 53 krajów europejskich zebrało się aby opracować Europejską Kartę Przeciwdziałania Otyłości. Jak informuje portal Yahoo, problem zbyt gruby ludzi został określony jako jeden z najpoważniejszych w dziedzinie zdrowia publicznego.
Ponad połowa osób w krajach europejskich i jedno na pięcioro dzieci ma nadwagę. Jedna trzecia z tych osób jest otyła. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), otyłość w Europie osiągnęła rozmiar epidemii. Występowanie tej choroby potroiła się w ciągu ostatnich trzech dekad.
WHO przyznaje, że kraje europejskie zwiększyły ostatnio działania przeciwko epidemii jednak nie są one wystarczające. Wiele krajów europejskich skupiło się na działaniach w szkołach – propagując aktywność fizyczna oraz odpowiednie odżywianie. Węgry, Litwa czy Estonia starają się na przykład wyeliminować “śmieciowe” jedzenie ze szkół. Niektóre kraje ograniczyły też reklamy fast foodów kierowane do dzieci.
Eksperci stwierdzili, że otyłość jest bardziej powszechna wśród ludzi gorzej wykształconych i mniej zarabiających, którzy jędzą więcej mięsa, tłuszczów i cukru, a mniej owoców i warzyw. Ta grupa częściej prowadzi także siedzący tryb życia.