Unia Europejska potrzebuje co najmniej dwóch lat, aby w pełni przygotować się do walki z ewentualną pandemią grypy – poinformowało w czwartek Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Podczas gdy poszczególne państwa zrealizowały krajowe plany dotyczące przygotowania na wypadek wybuchu pandemii tej choroby, potrzeba więcej pracy, aby były one w pełni sprawne – wynika z raportu tej unijnej agencji.
Dyrektor ECDC Zsuzsanna Jakab oświadczyła, że kraje UE od 2005 roku dokonały znaczących postępów w przygotowaniach, ale w celu zyskania pełnej gotowości konieczne jest utrzymanie obecnego klimatu politycznego i tempa prac. “Według naszych szacunków, potrzebujemy jeszcze dwóch-trzech lat, aby właściwie przeciwstawić się pandemii” – podkreśliła.
Raport ECDC opiera się na przeglądzie działań przygotowawczych w 25 krajach członkowskich, a także Norwegii i Islandii. Pomija on najnowszych członków UE, a więc Rumunię i Bułgarię.
Według tej analizy, wciąż konieczne jest lepsze planowanie, by zyskać pewność, iż poszczególne agencje rządowe mogą skutecznie współpracować ze sobą w celu likwidacji ognisk choroby. Potrzeba też skuteczniej zapobiegać okresowym atakom grypy. ECDC dodaje, że należy też przeznaczyć więcej funduszy na badania wirusa grypy – zauważa się w raporcie.
“Unia Europejska jest najlepiej przygotowanym regionem świata (…) na wypadek pandemii grypy” – powiedziała Jakab. “Nie możemy jednak pozostać beztroscy, jest oczywiste, że musimy pójść jeszcze dalej” – zaznaczyła dyrektor ECDC.