Duży spadek obrotu w aptekach

Wprowadzenie przez rząd nowej listy leków refundowanych, protesty lekarzy i farmaceutów, niepokój wśród pacjentów, wreszcie bardzo niskie temperatury notowane w ostatniej dekadzie stycznia – wszystko to sprawiło, że obroty aptek po nowym roku spadły średnio o około 24 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Są to dane pochodzące z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach.

Jak tłumaczy ekspert IMS Health Marcin Gawroński: „Od początku stycznia obserwujemy wyraźnie niższe sprzedaże w aptekach. W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 procent. W ujęciu ilościowym rynek apteczny spadł o 22 procent”. Zaznacza jednocześnie, że równie ważnym czynnikiem jest nietypowe zachowanie pacjentów w grudniu ubiegłego roku. Wiadomość o wprowadzeniu nowej listy leków refundowanych sprawiła, że dużo z nich, w obawie przed wzrostem cen oraz usunięciem części z nich z list refundacyjnych, kupowało leki na zapas. Spowodowało to kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok po roku.
Największe spadki sprzedaży (ok. 60 proc.) zanotowano w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł w styczniu 16 proc., a w ujęciu wartościowym 7 proc. Najbardziej, spadła sprzedaż witamin, minerałów i preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.

Źródło: IMS Health

5/5 - (14 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH