Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, ekspert z zakresu żywienia człowieka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie podczas konferencji prasowej przedstawiła zaskakujące wyniki badania „Polka w ciąży”.
Wynika z nich, że aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży nie zmienia w tym okresie swoich nawyków żywieniowych. Co więcej, okazuje się, że wśród Polek istnieją ogromne niedostatki wiedzy w zakresie tego, jak powinny swoją dietę w tym okresie zmieniać.
Badania „Polka w ciąży” zostały przeprowadzone, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przez TNS OBOP na grupie 750 kobiet w wieku od 20 do 55 lat, które były w ciąży, są w ciąży bądź nie wykluczają ciąży w przyszłości.
Pomimo, iż ponad połowa respondentek wiedziała, że dieta w okresie ciąży powinna zawierać dużo owoców i warzyw, tylko 17 proc. z nich w tym czasie starało się jeść więcej tych produktów. Tymczasem ich spożywanie jest niezbędne, ponieważ warzywa i owoce dostarczają organizmowi wiele witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Warto zaznaczyć, że powinno się je jeść ugotowane na parze, ponieważ surowe są ciężej strawne i dłużej zalegają na żołądku mogąc wywoływać niestrawności.
Oprócz warzyw kobiety ciężarne powinny jeść także ryby, białe mięsa oraz przetwory mleczne. Jednak tylko 9 proc. respondentek wskazało na potrzebę spożywania większej ilości ryb. Jak wskazują specjaliści, najlepsze dla kobiet ciężarnych są śledzie, ponieważ zawierają cenne tłuszcze, jednocześnie nie kumulując w sobie metali ciężkich.
Zaznaczyć jeszcze należy, że kobietom w okresie ciąży odradza się spożywania serów pleśniowych, zwłaszcza tych z niebieską pleśnią. Jeśli zaś wpadniemy na pomysł, aby dostarczać niezbędnych nam oraz naszemu dziecku składników odżywczych suplementami diety, pamiętajmy o wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Bowiem często dostarczanie zbyt dużej ilości jednego składnika powoduje blokowanie możliwości dostarczenia innych. (bc)
źródło PAP
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.