Nowotwory wynikiem traumy?

Przeprowadzone przez uczonych z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, badania wykazały, że osoby zapadające na choroby nowotworowe doświadczały w przeszłości większej ilości traumatycznych zdarzeń niż osoby zdrowe oraz przewlekle chore.
Badania te były przeprowadzone, jako część pracy magisterskiej, pisanej przez Agatę Szawińską. Polegały na sprawdzeniu ile dokładnie traumatycznych zdarzeń przeżyły w ciągu ostatnich 10 lat w sumie 122 osoby, wśród których były osoby chore na nowotwory, osoby zdrowe oraz przewlekle chore. Przeprowadzono ankietę, w której w pierwszej kolejności pytano o takie wydarzenia jak śmierć osoby bliskiej, separację i rozwód. „Okazało się, że wśród Amazonek takich wydarzeń było 2,1 na 10 lat, u osób chorych na inne nowotwory 1,4, wśród chorych na pozostałe choroby przewlekłe 1. Wskaźnik dla osób zdrowych wyniósł 0,3” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dr Aleksandra Fila-Jankowska, promotorka pracy .

Co więcej, osoby chore na nowotwory były także częściej ofiarami takich nieprzyjemnych wydarzeń, jak ciężka choroba w rodzinie, utrata pracy czy też pogorszenie sytuacji materialnej. Według uczonych, na zachorowanie na raka bardziej są także narażone osoby, które tłumią w sobie emocje i nie potrafią dawać upustu swoim żalom.
Żródło: PAP

4.6/5 - (203 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH