Drink na zdrowie

Mężczyźni chorzy na nadciśnienie, spożywający umiarkowane ilości alkoholu (jeden-dwa drinki dziennie), są mniej niż inni narażeni ryzyko wystąpienia zawału
serca – donoszą naukowcy w grudniowym numerze pisma “Annals of Internal Medicine”. Jako “drink” określają oni? kufel piwa, lampkę wina lub kieliszek likieru.

Omawiane badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 12 tys.? mężczyzn cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Okazało się, że ci, którzy regularnie, lecz w kontrolowanych ilościach, spożywają wyroby alkoholowe, są mniej zagrożeni zawałem niż całkowici abstynenci lub osoby popijające alkohol w nadmiarze.

Teza ta jest jednak sprzeczna z wynikami wielu wcześniejszych badań dowodzących, że alkohol podnosi ciśnienie krwi. Skąd ta sprzeczność?

Tajemnica, według autorów badań, tkwi w ilości spożywanego alkoholu. Jeden lub dwa drinki dziennie nie tylko nie zwiększają, ale wręcz obniżają ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru, natomiast większa jego ilość ma już zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie.

“Mężczyźni z nadciśnieniem ciągle słyszą, że powinni zmienić swój tryb życia, więcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną, poprawić dietę i wyeliminować alkohol” – mówi autorka badań, dr Joline Beulens z Harvard School of Public Health. “My jednak udowodniliśmy, że jeśli piją oni rozsądne ilości alkoholu, wcale
nie muszą się go wyrzekać” – dodaje.

Beulens podkreśla, że spożywanie alkoholu w ilości większej niż trzy drinki dziennie podnosi ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko choroby. “Nasze badania w żadnym wypadku nie są więc przyzwoleniem na nieograniczone picie” – zaznacza.

W komentarzu do tego artykułu, dr Victor Kipnis z National Cancer Institute pisze: “Każde takie badanie obarczone jest pewnym błędem, dlatego nie możemy bezkrytycznie przyjmować, że wyniki pojedynczego eksperymentu, takiego jak ten, są wiążące”.

4.8/5 - (199 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH