Dorobek prof. Vetulaniego

“Zauważyliśmy, że leki przeciwdepresyjne działają z dużym opóźnieniem, co jest wielkim kłopotem dla pacjenta. Zastanawiając się, dlaczego tak się dzieje, przeprowadziłem wraz z zespołem badania biochemiczne i odkryłem, że leki przeciwdepresyjne zmieniają strukturę mózgu, wpływając na jego plastyczność” – mówi prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Profesor ustalił, że jedną z metod walki z uzależnieniami od narkotyków może być podawanie pacjentowi substancji blokujących kanały wapniowe, czyli struktury, przez które wapń wnika do komórki.

Badania nad lekami przeciwdepresyjnymi zostały wyróżnione jedną z dorocznych nagród Wydziału Nauk Medycznych PAN, a prof. Jerzy Vetulani otrzymał za dorobek życia Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Akademia zwróciła szczególna uwagę na jego badania nad mechanizmem działania leków przeciwdepresyjnych, nad receptorami, za pomocą których adrenalina wywiera wpływ na organizm oraz nad rolą kanałów wapniowych w procesach uzależniania się od narkotyków.

5/5 - (61 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH