Dom za miastem


Cisza, spokój, własny ogródek, w którym można się zrelaksować i rozpalić grilla, koniec kłopotów z parkowaniem – to tylko kilka powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakup bądź budowę własnego domu za miastem.

Wzrost cen mieszkań, jaki nastąpił w dużych aglomeracjach w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodował, że wiele osób poszukujących większego metrażu zaczęło interesować się domami. Wzrost popytu w tym segmencie rynku nastąpił w 2006 roku. Pociągnęło to za sobą znaczny wzrost cen domów – szczególnie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Co, gdzie, za ile?
Obecnie w popularnych dzielnicach Warszawy trudno jest znaleźć solidnie zbudowany bliźniak czy segment w cenie nieprzekraczającej 2 mln zł. Poniżej tej kwoty można kupić co najwyżej dom wymagający dużego remontu bądź rozbudowy, co oznacza, że trzeba zainwestować w niego znacznie więcej pieniędzy. Sporadycznie można też w miarę tanio kupić małe segmenty, ale zazwyczaj są one wykonane z materiałów o niskiej jakości.

Jeśli chodzi o ceny ofertowe warszawskich domów wolno stojących na Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie lub Ursynowie, oscylują one w granicy 2,5-3,5 mln zł, a w przypadku najatrakcyjniejszych lokalizacji są jeszcze wyższe. Na zakup tych nieruchomości mogą sobie zatem pozwolić jedynie osoby bardzo dobrze sytuowane, które najczęściej z przyczyn zawodowych bądź prestiżowych nie mogą sobie pozwolić na mieszkanie w domu poza miastem lub na jego obrzeżach. Mniej zamożni klienci mają do wyboru: kupić dom w mniej popularnych dzielnicach lub poza miastem.

Za kwotę 700-800 tys. zł można kupić w warszawskim Wawrze lub odległej części Wilanowa 160-metrowy bliźniak lub segment w stanie deweloperskim z działką o powierzchni około 400 mkw. Warto zauważyć, że w tej samej cenie na rynku pierwotnym są oferowane nowe, trzypokojowe mieszkania (73-80 mkw.) z garażem podziemnym.

Za tę samą kwotę można też kupić pod Warszawą niewielki dom lub bliźniak z większą działką. Za atrakcyjnością podmiejskiej lokalizacji dodatkowo przemawia fakt, że często dojazd do Warszawy trwa tyle samo albo nawet krócej niż z obszaru miasta.

Zanim podpiszesz umowę
Kupno domu to duży wydatek. Dlatego przed podpisaniem umowy przedwstępnej, oprócz zapoznania się z księgą wieczystą nieruchomości, warto udać się do urzędu gminy i w wydziale architektury zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego dla interesującego nas rejonu. Może się okazać, że tuż obok naszego wymarzonego domu planowana jest w przyszłości droga bądź inna inwestycja, która za parę lat może przyczynić się do spadku wartości danej nieruchomości. Sprzedający nie zawsze informują nabywców o tego typu inwestycjach – często z niewiedzy, ale i z obawy, że kupujący nie zaakceptuje ceny, której żądają.

Jeżeli nie znamy się na budownictwie, dobrze jest jeszcze przed kupnem domu przyjechać na miejsce z fachowcem, który oceni stan techniczny nieruchomości i stwierdzi, czy została ona wybudowana zgodnie z prawem i sztuką budowlaną.

Budujemy nowy dom
Zakup działki i budowa domu we własnym zakresie jest bardziej opłacalna niż kupno gotowego domu czy też dużego mieszkania w pobliżu centrum miasta. Jednak takie przedsięwzięcie wymaga więcej czasu i formalności niż zakup domu czy mieszkania.

Najpierw należy kupić działkę w dogodnej lokalizacji, co wcale nie jest proste. Trzeba liczyć się z dużą konkurencją i ciągłym wzrostem cen działek budowlanych. Tylko w tym roku ceny takich działek w Warszawie i okolicy wzrosły prawie dwukrotnie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na rynku wrocławskim i poznańskim. Jeszcze bardziej wzrosły ceny w Krakowie. Jest to efekt niewystarczającej podaży działek budowlanych. W dużej mierze wynika ona z braku planów zagospodarowania przestrzennego dla tych rejonów.

Znalazłszy właściwą działkę, należy zapoznać się z wypisem z rejestru gruntów, w którym zawarte są takie dane, jak: nazwisko właściciela, dokładny obszar i granice działki, numer ewidencyjny i położenie gruntów, numer księgi wieczystej, rodzaj użytków i klasa gruntu.

Jednocześnie dobrze jest osobiście sprawdzić, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu i dokładnie się z nim zapoznać. Jeżeli analiza powyższych dokumentów nie wzbudza zastrzeżeń, pozostaje nam sprawdzenie księgi wieczystej. Jeśli nieruchomość nie jest niczym obciążona, możemy zawrzeć umowę kupna i po uzyskaniu stosownych pozwoleń rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu.


#Średnia cena metra kwadratowego domu we IX 2007 w wybranych miastach Polski

dom-za-miastem.gif

4.5/5 - (94 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH