Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia

Diety wysokobiałkowe, np. popularna dieta Dukana, zwiększają ryzyko chorób układu moczowego – ostrzegają hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie.

Zespół pod kierownictwem dr Virgini A. Aparicio przeprowadził eksperyment na 20 szczurach. Zwierzęta podzielono na dwie równe grupy. Pierwszej z nich podawano dietę wysokobiałkową, opartą na komercyjnych suplementach o zawartości białka na poziomie 45 proc. W drugiej grupie zastosowano normalną dietę, ze zwykłą ilością białka. Doświadczenie prowadzono przez okres 12 tygodni, co u szczurów jest odpowiednikiem około 9 lat u ludzi.

Szczury na diecie bogatej w białko schudły w czasie eksperymentu o 10 proc. Jednak ich profil lipidowy nie poprawił się, natomiast aż o 88 proc. spadło stężenie cytrynianów w moczu (blokują one powstawanie kamieni w nerkach). Wskaźnik pH moczu obniżył się o 15 proc., natomiast stężenie soli wapnia wzrosło w odpowiedzi na zakwaszenie wywołane nadmiarem białka. O 22 proc. zwiększyła się też masa nerek.

Jak tłumaczą hiszpańscy naukowcy, uzyskane wyniki bardzo dobitnie podkreślają konieczność dokładniejszego przyjrzenia się dietom odchudzającym opartym na wysokim spożyciu białka, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia.

– Ryzyko powstawania kamieni nerkowych można zmniejszyć spożywając duże ilości owoców i warzyw, które są bogatym źródłem potasu i magnezu – radzi dr Aparicio. Pierwiastki te są znane z tego, że doskonale przywracają równowagę kwasowo-zasadową organizmu zaburzoną przez dietę wysokobiałkową.

(Źródło: medexpress.pl)

4.7/5 - (274 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH