Płyny do płukania ust niekorzystne dla zdrowia

Stosowanie płynów przeciwpróchniczych nie jest korzystne dla zdrowia – twierdzą naukowcy.

Według najnowszych analiz, przeciwpróchnicze płyny do płukania ust negatywnie oddziałują na ciśnienie krwi. – Codzienne zabijanie bakterii z jamy ustnej to katastrofa, kiedy niewielkie wzrosty ciśnienia mają znaczący wpływ na zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób serca i udaru – twierdzi prof. Amrita Ahluwalia z Quenn Mary.

W ludzkiej ślinie znajduje się anion azotanowy (V), który pochodzi ze źródeł pokarmowych. Mikroflora redukuje go do anionu azotanowego (III), który niegdyś był postrzegany jako szkodliwy, gdyż sprzyja tworzeniu się potencjalnie rakotwórczych N-nitrozamin. Najnowsze dane wskazują, że anion azotanowy (III) może być prekursorem dla tlenku azotu, który wpływa na rozkurcz mięśniówki gładkiej.

Aby ustalić związek pomiędzy florą bakteryjną a ciśnieniem, Brytyjczycy przeprowadzili doświadczenie u 19 ochotników. W dwóch tygodniowych okresach mierzono im ciśnienie krwi. Pierwszy etap stanowił bazę odniesienia. W drugim tygodniu badani mieli dwa razy dziennie płukać usta płynem antybakteryjnym. Każdorazowo po 7 dniach mierzono zdolność redukcji anionu azotanowego (V) i poziom No2-. Według badań, stosowanie płynu do jamy ustnej zmniejszyło stężenie anionu azotanowego (III) aż o 90 proc. Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe wzrosły o 2-3,5 mmmHg.

Zatem nasuwa się wniosek, że niskociśnieniowcy mogą bez obaw nadal dbać o higienę jamy ustnej używając płynów antybakteryjnych.

(Źródło: kosmetologia.com.pl)

4.4/5 - (46 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH