Czyste spojrzenie – nasze oczy proszą o pomoc


Entuzjaści irydologii głoszą, że z oczu można wyczytać, czy jesteś zdrowa i na co możesz zachorować w przyszłości. Co jednak robić, gdy oczy same chorują? Jak znów przywrócić im jasne spojrzenie?

Zdrowie oczu zależy od ich ciągłego ruchu – wtedy łzy mogą obmywać zewnętrzne części gałki ocznej: spojówkę i rogówkę. Łzy zapobiegają wysychaniu powierzchni oka, a zawarte w nich substancje chemiczne działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, zapobiegając w ten sposób powstawaniu chorób oczu wywołanych przez te mikroorganizmy. Łzy odgrywają też dużą rolę w zapewnianiu właściwego funkcjonowania rogówki, której przezroczystość warunkuje prawidłowe widzenie. Zbyt rzadkie mruganie oczami sprawia, że rogówka staje się zbyt sucha inie jest dostatecznie dotleniona. Wysuszone oko staje się bardziej wrażliwe na infekcje. Pojawia się silne zaczerwienienie i pieczenie. W kącikach gromadzi się ciągnąca wydzielina, powieki sprawiają wrażenie ciężkich, obrzękniętych. Patrzenie sprawia ból, światło razi. Dolegliwości te nasilają się, gdy przebywamy w pomieszczeniach suchych, silnie wentylowanych lub klimatyzowanych. Duży wpływ ma też promieniowanie cieplne i elektromagnetyczne z komputerowego monitora, niekorzystna jonizacja powietrza, niedostateczne nawilżenie, kurz, dym papierosów lub złe oświetlenie. Ten stan nosi nazwę zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka
Problem suchego oka dotyczy głównie osób spędzających dużo czasu przed komputerem, szczególnie jeśli noszą soczewki kontaktowe, które dodatkowo wysuszają oczy. Na łzawienie i pieczenie oczu skarży się co druga osoba korzystająca na co dzień z komputera. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią alergicy lub cierpiący na przewlekłe zapalenie spojówek oraz przebywający w środowisku o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a także kobiety przyjmujące doustne, antykoncepcyjne leki hormonalne oraz lubiące ostry makijaż. W dolegliwościach tych mogą pomóc krople do oczu. Gdy oczy często łzawią, coraz dalej odsuwasz gazetę, zaczynasz widzieć wszystko za mgłą siadasz coraz bliżej telewizora, przed oczami latają ci mroczki, a wokół oglądanych przedmiotów dostrzegasz tęczową aureolę, to oznacza, że twoja nie leczona wada wzroku pogłębia się. Pogorszenie widzenia mogła spowodować np. infekcja, nadciśnienie lub alergia. Idź do okulisty! Warto również zmierzyć ciśnienie tętnicze i zrobić morfologię krwi.

Nie pocieraj oczu!
Pocieranie daje natychmiastową, lecz krótkotrwałą ulgę. Dochodzi wtedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówek, oczy stają się czerwone i podrażnione, narasta świąd, może pojawić się światłowstręt. Przy alergicznym, sezonowym zapaleniu spojówek, łzawienie może być wywołane odruchem pochodzącym ze spojówek jak i z błony śluzowej nosa. Po zastosowaniu preparatów stosowanych miejscowo na błonę śluzową nosa, następuje ustąpienie objawów ze strony spojówek. Celowym jest stosowanie preparatów łagodzących alergiczne zapalenie spojówek, które zostały przepisane przez lekarza alergologa.

Krople
Główny składnik wszystkich kropli do oczu stanowi sól fizjologiczna. Wszystkie zawierają też substancje pomocnicze, upodabniające je do naturalnych łez. Reszta składników zależy od tego, na co dane krople mają pomagać. Te do oczu wrażliwych mają substancje zwężające naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszające przekrwienia i obrzęk śluzówek. Krople dla alergika zawierają także składniki zmniejszające wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje uczuleniowe. Dla oczu zbyt suchych przeznaczone są tak zwane sztuczne łzy nawilżające oko i zawierające substancje, dzięki którym preparat „trzyma się powierzchni oka”. Większość kropli do oczu kupisz w aptece bez recepty. Otwartą buteleczkę przechowuj w lodówce, ale nie dłużej niż miesiąc. Po tym czasie krople nie tylko tracą na wartości, ale mogą też w nich rozmnożyć się groźne dla oczu mikroby.


#Troszcz się o oczy:

  • unikaj dymu tytoniowego, kurzu, klimatyzacji,
  • zrezygnuj z soczewek kontaktowych, noś okulary,
  • wietrz pokój, w którym pracujesz,
  • zimą używaj nawilżaczy powietrza,
  • przez cały rok otaczaj się roślinami, bo sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza,
  • stosuj jonizatory powietrza,
  • kilka razy wciągu godziny rób swoim oczom przerwę,
  • podczas pracy mrugaj powiekami, by nawilżyć oczy,
  • pij dużo wody mineralnej,
  • zadbaj o witaminę A w swojej diecie,
  • unikaj sztucznego światła.
4.7/5 - (210 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH