Czy antybiotyk jest konieczny?

Na polskim rynku pojawiły się właśnie “testy CRP”, które umożliwiają lekarzom w prosty sposób wykryć czy u chorego występuje infekcja bakteryjna czy wirusowa. Dzięki temu lekarz może w pełni racjonalnie przepisywać antybiotyki pacjentom.

Sam proces przeprowadzenia “testu” nie jest skomplikowany. Po ok. 2 minutach od pobrani a od pacjenta kropli krwi np. z palca tester określa czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną, a to warunkuje zastosowanie antybiotyku. “Biorąc pod wzgląd to, iż Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich w których przepisuje się największe ilości antybiotyków – często zupełnie niepotrzebnie – oraz obserwując dużą popularność testów CRP w krajach UE, pewnego dnia pomyśleliśmy: ten stan musi ulec zmianie, także polski pacjent powinien otrzymać możliwość dokładnej i szybkiej diagnozy” – mówi Piotr Plewka, Dyrektor Marketingu MEDMESS, firmy która wprowadziła testy na rynek.

Przeprowadzenie badania przy pomocy testu “CRP” zapobiega niepotrzebnemu wyjaławianiu organizmu pacjenta przez antybiotyki, zmniejsza koszty jego leczenia i pozwala na bieżąco śledzić wyniki terapii. Obecnie w Polsce test nie jest jeszcze powszechnie dostępny w placówkach lekarskich. Jak informuje Piotr Plewka koszt przeprowadzenia takie testu w Polsce to około 15 zł.

4.4/5 - (312 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH