Czas Amazonek

Stowarzyszenie “Amazonki”, wspierające kobiety cierpiące na raka piersi, otworzy 21 kwietnia w Warszawie swoje Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne. Panie uzyskają tam fachowe informacje na temat walki z chorobą oraz psychiczne wsparcie.

Prezes Stowarzyszenia “Amazonki” Warszawa-Centrum, Elżbieta Kozik, informuje, że obiekt ten mieścić się będzie na terenie warszawskiego Centrum Onkologii przy ulicy Roentgena.

To jedna z kilku inicjatyw “Amazonek” z okazji obchodzonego w tym roku 20-lecia Stowarzyszenia.

Kolejną będzie wydanie “Dzienniczka pacjentki” – zapowiedziała Elżbieta Kozik. W dzienniczku chore na raka piersi kobiety będą regularnie zapisywać informacje na temat stanu swojego zdrowia, co ma być użyteczne dla ich lekarzy. Sami lekarze także będą wypełniać dzienniczek chorej.

Zainaugurowany został polski etap międzynarodowej kampanii “Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”. Cel kampanii – rozpoczętej w 2006 roku w USA, realizowanej m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach i Hiszpanii – to zachęcenie
przyjaciół i członków rodzin pacjentek do wspierania kobiet w czasie choroby. W Polsce przebieg kampanii koordynuje Stowarzyszenie “Amazonki”.

“Przyjaciel od Piersi” powinien nie tylko psychicznie wspierać pacjentkę i dodawać otuchy, lecz także np. pomagać jej w zdobywaniu fachowej wiedzy na temat choroby, dzięki której walka z rakiem jest łatwiejsza, a także towarzyszyć chorej w wizytach u lekarza – tłumaczą inicjatorzy tej informacyjnej kampanii.

“Kobieta cierpiąca na raka, zwłaszcza we wczesnym okresie choroby, nie powinna do gabinetu lekarza wchodzić sama. Informacje o raku wywołują często w chorej taki szok, że oszołomiona kobieta zupełnie nie rozumie tego, co mówi do niej lekarz. Dlatego chorej powinien towarzyszyć ktoś bliski” – tłumaczy dr Barbara Bauer-Kosińska z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej
warszawskiego Centrum Onkologii.

Tego, jak zostać dobrym “Przyjacielem od Piersi”, można nauczyć się w trakcie kampanii w regionalnych klubach “Amazonek”. Kluby takie znajdują się m.in. w: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Iławie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kołobrzegu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu i Warszawie.

W kampanię “Breast Friends – Przyjaciele od Piersi” zaangażowali się znani aktorzy, dziennikarze, modelki i piosenkarze z różnych krajów. To osoby, które wspierały już w swoim życiu osobę chorą na raka piersi. Sławni ludzie zapozowali do zdjęć autorstwa znanego brytyjskiego fotografa, Rankina, w towarzystwie bliskich sobie kobiet cierpiących na raka piersi.

Aktorki Rosanna Arquette (wspierająca swoją chorą mamę) i Marcia Cross – gwiazda serialu “Gotowe na wszystko” (wspierająca przyjaciółkę), modelka Jerry Hall (wspierająca siostrę) i piosenkarz Ronan Keating (którego mama zmarła na raka piersi) – te m.in. gwiazdy przedstawiły się jako “Przyjaciele od Piersi”.

Zdjęcia Rankina emanują radością, ciepłem i chęcią życia – co ma być dowodem na to, iż dzięki wsparciu bliskich choremu znacznie łatwiej jest walczyć z chorobą. Fotografie prezentowano już m.in. we Francji, Włoszech, w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W Warszawie – na specjalnej wystawie – można je oglądać w
Królikarni, aż do 22 kwietnia.

4.8/5 - (278 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH