Coraz więcej dzieci ma objawy depresji

Coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji. Blisko 24 proc. młodych ludzi doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego przed ukończeniem 18. roku życia – tak wynika z najnowszych badań.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby młodych ludzi borykających się z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, które utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie – zauważa dr hab. Agnieszka Gmitrowicz, współtwórczyni programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym u dzieci i młodzieży. Często ich problemy są niedostrzegane, nierozumiane lub błędnie interpretowane przez rodziców, nauczycieli, ale także rówieśników – dodaje specjalistka.

Przyczyną depresji u dzieci i młodzieży najczęściej są problemy, zmiany i konflikty w rodzinie. Nierzadko choroba jest uwarunkowana genetycznie. Istotną rolę odgrywają też trudne lub traumatyczne przeżycia. Zaburzenia depresyjne czasem są również związane z chorobą somatyczną lub długotrwałym stresem.

Depresję u dzieci trudno jest rozpoznać, bo może się ona ukrywać pod różnymi objawami, takimi jak: bóle głowy, brzucha, kończyn; problemy ze snem; zmienne nastroje; długotrwały, bezdenny smutek; niekontrolowane wybuchy agresji; poczucie osamotnienia; wściekłość lub cynizm; brak lub spadek zainteresowania dotychczas absorbującymi zajęciami; nadmierne zainteresowanie umieraniem lub śmiercią (np. w książkach czy muzyce).

Szczególnie ważne jest zapobieganie chorobom lub epizodom psychicznym. Młody człowiek z depresją może bowiem targnąć się na swoje życie lub dokonywać samookaleczenia. Depresja wiąże się także z trudnościami w nauce, podatnością na używki oraz ogranicza umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie.

Dlatego w Łódzkiem powstał program, który ma zapobiegać zaburzeniom depresyjnym u młodych ludzi. Z bezpłatnych badań, a potem warsztatów, mogą skorzystać dzieci i nastolatkowie w wieku 11-13 lat, którzy mieszkają w województwie łódzkim. Program jest podzielony na dwie części. W ramach pierwszej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który ma wychwycić u dzieci cechy, które mają predyspozycje do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Osoby, które wzięły udział w I etapie, w przypadku wskazań, mogą skorzystać z warsztatów terapeutycznych.

(Źródło: rmf24.pl)

4.4/5 - (322 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH