Coraz częstsze przypadki alergii na leki

Coraz częściej lekarze mają do czynienia z alergią pacjentów na różne leki. Problem ten dotyczy kilku procent całej populacji osób leczonych.

Jak poinformowała prof. Barbara Rogala, ordynator Oddziału Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: – Co najmniej jedna trzecia pacjentów naszego oddziału to osoby z nadwrażliwością na leki. Tych hospitalizacji jest zdecydowanie więcej w ostatnich latach. Również w skali Europy i świata problem jest coraz częściej podnoszony.

Alergia na leki to niepożądana reakcja na nie, uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi. – To jeden z najbardziej skomplikowanych problemów w medycynie. Wynika to ze złożonego mechanizmu tej nadwrażliwości, trudności diagnostycznych i bardzo szerokiego wachlarza objawów nadwrażliwości, które różne leki mogą powodować – wyjaśnia prof. Rogala.

Najczęściej występuje alergia na leki znieczulenia ogólnego, antybiotyki (zwłaszcza penicylinę), niesteroidowe leki przeciwzapalne z grupy pyrazolonów (powszechnie stosowane i dostępne bez recepty), a także sulfonamidy i używane w stomatologii leki znieczulenia miejscowego.

Jak podkreśla prof. Rogala, objawy alergii na leki są różnorodne. Najpoważniejsza, ostra reakcja alergiczna to wstrząs anafilaktyczny, grożący śmiercią, jeśli pacjent nie otrzyma natychmiastowej pomocy. Efektem alergii na leki mogą być też zaburzenia hematologiczne, łącznie z uszkodzeniem szpiku, przewlekłe zapalenie wątroby, uszkodzenie nerek, autoimmunologiczne zapalenie naczyń, nekroliza naskórka (niebezpieczna choroba dermatologiczna) czy zwłóknienie płuc.

– Ogólna zasada w medycynie jest taka, że nie ma doskonale bezpiecznego leku, każdy może powodować objawy uboczne. Leki są niezbędne w życiu człowieka, ratują życie i zdrowie, ale nierozsądnie stosowane mogą się przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych. Na własną rękę można je przyjmować krótko, a z wszelkimi niepokojącymi objawami należy się zwrócić do lekarza. Nawet pozornie niewinne, jak pokrzywka, wymagają konsultacji – podkreśla specjalistka.

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)

4.4/5 - (134 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH