Ponad 30 proc. seniorów nie zawsze realizuje recepty

Aż 32 proc. seniorów przyznaje, że nie zawsze wykupuje leki zapisane przez lekarza. Przyczyną zwykle jest brak pieniędzy – tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska.

Z najnowszych danych TNS Polska wynika, że przeciętny Polak wydaje miesięcznie na leki średnio 74 zł, zaś senior – 148 zł. Tymczasem najniższa emerytura w 2012 r. wynosiła ok. 800 zł.

Względami finansowymi można tłumaczyć również fakt, iż 30 proc. ankietowanych seniorów zdarzyło się zażywać dawkę leku mniejszą od zaleconej przez lekarza. Tyle samo respondentów przyjmowało lek rzadziej niż powinni, natomiast 21 proc. przerywało terapię.

Jak podkreśla Marek Kubicki, ekspert Programu 60+, aż 70 proc. starszych ludzi przepłaca za leki, mimo że na rynku są dostępne ich tańsze zamienniki. Według niego konieczna jest edukacja w tym zakresie. – Lekarz i farmaceuta powinni informować seniora o możliwości zakupu tańszych leków – twierdzi Kubicki. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Według Programu 60+, farmaceuci oferowali zamienniki 59 proc. ogółu Polaków i 66 proc. seniorów. TNS Polska podkreśla, że samo pojęcie „zamiennik leku” jest w polskim społeczeństwie i wśród polskich seniorów powszechnie znane. Nie idzie jednak za tym żadna poszerzona informacja, czym są zamienniki, jaka jest ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Program 60+ jest ogólnopolską inicjatywą farmaceutów, lekarzy i firm z branży farmaceutycznej. W Programie zrzeszeni są również specjaliści z różnych dziedzin, którzy walczą o niskie ceny leków dla osób po 60. roku życia. Uczestnik bezpłatnego Programu 60+ otrzymuje legitymację seniora, którą może okazywać w aptekach, informując tym samym, że zależy mu na wykupieniu jak najtańszych leków.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. Większość leków ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

5/5 - (128 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH