Coraz częściej chorujemy na alergie

Niestety, według statystyk, pod względem częstości występowania alergii, Polska coraz bardziej dogania kraje wysokorozwinięte. Jak mówili eksperci podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie pt. „Alergia ­– palący problem współczesności”, jest to spowodowane zwiększeniem się w kraju poziomu dobrobytu.

Alergie to patologiczne, jakościowo zmienione odpowiedzi tkanek na dany alergen. Mogą się objawiać w różnych postaciach. Od łagodnych (choć bez wątpienia uciążliwych) objawów, takich jak katar czy łzawienie, po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Uczulonym można być na pyłki, roztocza, a nawet na niektóre rodzaje pokarmów. Jak wynika ze statystyk, częstość występowania alergii jest bezpośrednio związana z rozwojem cywilizacyjnym. I tak np. w Warszawie występuje średnio dwa razy częściej niż na polskich wsiach. W zależności od regionu i płci, objawy alergii deklaruje nawet 40 proc. respondentów, stany zapalne błony śluzowej nosa występują u ponad 35 proc. populacji niektórych wielkich miast, alergiczny nieżyt nosa – u 25 proc., rozpoznana astma – u 10 proc.

Alergii mogą sprzyjać czynniki genetyczne, zakażenia, nieodpowiednie żywienie, styl życia. Częściej zapadają na nią także dzieci palących matek. Co ciekawe, rolę „biologicznej profilaktyki” spełniają zwierzęta domowe, pod warunkiem, że były w domu przed pojawieniem się dziecka, w przeciwnym wypadku same mogą być przyczyną alergii.

– Jednak nadmierna aktywność układu odpornościowego może mieć też swoje dobre strony – zauważył prof. Piotr Kuna. – Alergicy rzadziej mają miażdżycę i chorują na niektóre nowotwory. Także używane przez nich leki mają zaskakujące działania uboczne – na przykład wśród osób z dobrze leczoną astmą rzadko zdarzają się zawały.

4.5/5 - (103 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH