Nowa lista leków refundowanych

Od dziś obowiązuje, przygotowywana w ostatnich tygodniach przez Ministerstwo Zdrowia, nowa lista leków refundowanych. W stosunku do poprzedniej, znalazło się na niej 216 nowych specyfików, a 139 leków dostępnych jest w niższej cenie (od 8 groszy do 180 złotych).

Minister Bartosz Arłukowicz tłumaczył, że wprowadzenie nowej listy leków refundowanych jest efektem nowej ustawy refundacyjnej. Wielu producentów leków złożyło wnioski o obniżenie cen, równocześnie z listy zniknęło kilka specyfików by zastąpić leki starszej generacji nowszymi.

Tymczasem środowiska lekarskie są oburzone. Twierdzą, że wprowadzenie w życie nowej listy nastąpiło „w sposób skandaliczny”, ponieważ od jej zatwierdzenia do wejścia w życie upłynął niespełna tydzień, zamiast ustawowych dwóch. „Znów sposób wprowadzenia listy refundacyjnej jest jednym wielkim skandalem. Wyrażam oburzenie – pacjenci, obywatele, nie dajmy się tak traktować” – mówił w TVN24 Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nowa lista refundacyjna została opublikowana w formie obwieszczenia na internetowej stronie ministerstwa dopiero w sobotę. Zgodnie z ustawą, będzie uaktualniana co dwa miesiące.

4.9/5 - (273 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH