Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego

Każdego roku w Polsce na raka jelita grubego umiera 10 tys. osób, a diagnozowanych jest 15 tys. nowych przypadków. Na świecie jest on trzecim najczęściej występującym nowotworem. Ustanowiony przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego jest doskonałą okazją by zwrócić uwagę na profilaktykę i dostępne opcje terapeutyczne w leczeniu tej ciężkiej choroby.

Rak jelita grubego to złośliwy rozrost komórek błony śluzowej okrężnicy lub odbytnicy. Zwykle rozwija się z niezłośliwych zmian zwanych gruczolakami, które w początkowych stadiach mają formę polipów. Zmiany te wykryte we wczesnym stadium, można łatwo usunąć. W większości przypadków polipy nie powodują żadnych objawów. Niewykryte i nieusunięte zmiany polipowate mogą z czasem przekształcić się w nowotwór. Objawami raka jelita grubego mogą być: obecność krwi w kale, zaburzenia rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia) trwające dłużej niż sześć tygodni, nieuzasadniona utrata masy ciała, bóle brzucha lub dolnych partii pleców, poczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu kału. Zdarza się, że nowotwór powoduje niedrożność jelit.
Najczęściej atakuje osoby po 50. roku życia, w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, które na co dzień zajmuje się wsparciem osób chorych na nowotwór jelita grubego apeluje, by przynajmniej raz na kilka lat wykonywać badania kolonoskopowe, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium choroby. Przeprowadza je blisko 90 placówek w całym kraju i dla osób pomiędzy 50. a 65. rokiem życia jest ono bezpłatne (pełna lista placówek znajduje się na stronie www.coi.pl/jelito.htm).

W Polsce rak jelita drugiego jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem, zarówno wśród kobiet (zaraz po raku piersi), jak i u mężczyzn (po raku płuc). Na samym Mazowszu, w ciągu ostatnich 10 lat, zmarło na niego blisko 14 tys. osób.
– Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób powyżej 50. roku życia a w przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka (tzn.: uwarunkowania genetyczne i dziedziczne: gruczolakowatowa polipowatość rodzinna – FP, dziedziczny niepolipowaty rak jelita grubego – HNPCC; choroby zapalne jelit: wrzodziejące zapalenie jelit – colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna) już po ukończeniu 30. roku życia o zgłoszenie się w celu wykonania badania kolonoskopowego. Naprawdę nie ma na co czekać! W miarę szybka reakcja i wykrycie jakichkolwiek zmian we wczesnym stadium, zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia. Niestety w Polsce świadomość i poczucie odpowiedzialności za własne życie i zdrowie jest jeszcze stosunkowo niska. Dlatego też ponad połowa przypadków raka jelita grubego diagnozowana jest już w stadium zaawansowanym. Działając profilaktycznie będziemy mogli cieszyć się zdrowiem do późnej starości, mając możliwość pobierania ciężko zapracowanej emerytury przez długie lata – apeluje Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.

4.3/5 - (122 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH