W ramach Państwowej Inspekcji Sanitarnej powołano zespół ds. bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego do przygotowania wykazu chorób i schorzeń, których kibice powinni się najbardziej obawiać w trakcie zbliżających się piłkarskich Mistrzostw Europy.
Największe zagrożenie będą stanowić infekcje przenoszone drogą pokarmową, wywołujące zakażenia i zatrucia pokarmowe – oceniła prof. Waleria Hryniewicz konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Ryzyko takie zwiększa się w sytuacjach zbiorowego żywienia zwłaszcza w upale i zależy m.in. od sposobu przechowywania żywności, warunków pogodowych oraz poziomu higieny podczas wydarzeń masowych.
Wśród najbardziej prawdopodobnych zatruć i zakażeń pokarmowych, którym mogą towarzyszyć wymioty i biegunki, eksperci wymieniają m.in. zakażenia wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter, Yersinia, przez werotoksyczne szczepy pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), toksyny gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), norowirusy, rotawirusy (choć te najbardziej zagrażają niemowlętom i małym dzieciom, zwłaszcza w zimie) oraz adenowirusy.
Poza tym w trakcie trwania tzw. „imprez masowych” najłatwiej jest się zarazić chorobami zakaźnymi. Jest to zagrożenie naturalne, związane z przebywaniem na małej przestrzeni dużej liczby osób. Przede wszystkim zwrócono uwagę na zagrożenie zakażeniami meningokokami oraz odrą. Przeciw tym chorobom można się jednak zabezpieczyć za pomocą szczepień.
Zwraca sie także uwagę na wzrost ryzyka zakażeń tzw. choroba brudnych rąk – czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A). Jednak przeciwko temu wirusowi również można się zaszczepić.