Uwaga na tęczowe smakołyki!

Eksperci od żywienia ostrzegają rodziców przed zbyt częstym podawaniem swoim dzieciom produktów żywnościowych zawierających sztuczne barwniki.

Według badaczy sztuczne barwniki w większości są nieszkodliwe, jednak pod warunkiem, że są spożywane w małych dawkach. Zbyt duże ilości zawartych w kolorowych żelkach, napojach czy cukierkach chemicznych dodatków może jednak wywoływać poważne skutki na organizmy młodych ludzi.

Burza nastała w roku 2007, kiedy to naukowcy z Uniwersytetu w Southampton po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdzili, że nadużywanie większości syntetycznych barwników prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji. Od tego czasu, w różnych krajach wprowadzane są zakazy używania kolejnych sztucznych barwników. Na przykład w USA całkowicie zabronione jest stosowanie m.in. E 104, E 122, E 124.

Szczególnie zagrożone są dzieci, ponieważ to w ich młodych organizmach sztuczne dodatki chemiczne sieją największe spustoszenie. Popularnie stosowane barwniki mogą wywoływać np. nadpobudliwość (barwnik E 104), reakcje alergiczne (E 129), utrudniać koncentrację i naukę (E 102). W perspektywie mogą również prowadzić do wystąpienia u dzieci ADHD, powodować zachorowania na astmę, a nawet powstawanie nowotworów.

4.6/5 - (23 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH