Cierpiących mniej boli

Pacjenci cierpiący na zespół stresu pourazowego charakteryzują się obniżoną wrażliwością na ból – ogłosili naukowcy w styczniowym numerze pisma “Archives of General Psychiatry”. Jest to najprawdopodobniej związane ze zmienionymi
szlakami przesyłania sygnałów w ich mózgach.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zaburzeniem psychicznym, rozwijającym się w wyniku przeżycia traumatycznej sytuacji. Często doświadczają go weterani wojenni, osoby poszkodowane w wypadkach lub w wyniku klęsk żywiołowych. Charakteryzuje się on nadmierną pobudliwością, napadami lęku i problemami ze snem.

Dr Elbert Geuze z Central Military Hospital i Rudolph Magnus Institute of Neuroscience z Utrecht w Holandii postanowił przeprowadzić badania zależności poziomu odczuwania bólu i PTSD. Eksperymentem objął 12 cierpiących na PTSD mężczyzn i 12 zdrowych kobiet w podobnym wieku.

Uczestników poddawano działaniu różnych temperatur, a następnie obserwowano ich reakcje psychofizyczne oraz badano czynności mózgu przy użyciu metody funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Okazało się, że osoby dotknięte PSTD odczuwali wysoką temperaturę, jako mniej bolesną niż pacjenci z grupy kontrolnej.

“Tak więc już przed wykonaniem fMRI widzieliśmy, że chorzy na PTSD charakteryzują się znaczną redukcją wrażliwości na ból – mówią autorzy. – fMRI dowiodło dodatkowo, że procesy zachodzące w ich mózgach w momencie zadziałania na dłoń wysoką temperaturą, są trochę inne niż u osób zdrowych”.

Największe różnice zaobserwowano w obszarach mózgu odpowiedzialnych za nastrój i funkcje poznawcze.

4.3/5 - (267 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH