Chipsy do tornistra

“Gazeta Olsztyńska” zapytała uczniów jednej z olsztyńskich podstawówek, co najczęściej i najchętniej kupują w sklepikach szkolnych. Chipsy, colę, pączki i batony – odpowiedzieli uczniowie.

Dietetycy z Olsztyna szacują, że problem z nadwagą ma co szóste dziecko. “Blisko 18 proc. dzieci w wieku do 18 lat waży zbyt dużo” – mówi dr Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. “Dzieci mają za mało ruchu, jedzą nieregularnie, jedzą za mało owoców i jogurtów, za dużo słodyczy. Do tego zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem. Rodzice nie uczą ich jak powinny się prawidłowo odżywiać i jaki tryb życia prowadzić” – dodaje.

Według dziennika edukacją dzieci i ich rodziców powinna się zająć przede wszystkim szkoła. A z tym jest kiepsko. “Nie mamy żadnego specjalnego programu zapobiegającego otyłości u dzieci czy o zdrowym żywieniu, który moglibyśmy prowadzić we wszystkich naszych szkołach. Każda z nich robi to we własnym zakresie” – przyznaje wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialny za oświatę Zbigniew Karpowicz.

Problem otyłości wśród dzieci dostrzegają także lekarze. Poliklinika MSWiA w Olsztynie rozpoczęła we wrześniu terapię odchudzającą dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. “Uczymy dzieci nie tylko ćwiczeń i ruchu. Mają też zajęcia z psychologiem i dietetykiem. Uczą się jak jeść, by w przyszłości nie mieć problemów ze zdrowiem. Edukujemy też ich rodziców” – mówi “Gazecie Olsztyńskiej” kierownik pracowni usprawniania leczniczego polikliniki dr Jadwiga Bubińska.

4.9/5 - (121 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH