cCEL – cukrzyca pod kontrolą

Od ponad trzech lat w Cukrzycowych Centrach Edukacji Lilly (cCEL) diabetycy i ich bliscy uzyskują bezpłatną pomoc w codziennym radzeniu sobie z cukrzycą. W 100 punktach cCEL w całej Polsce Pielęgniarki Edukacyjne udzielają fachowych porad w tym zakresie, dzięki czemu chorzy czerpią większą radość z życia i co najważniejsze – zmniejszają ryzyko powikłań cukrzycy.

Cukrzyca jest ciężką, rozwijającą się latami chorobą, która należy do jednej z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Można jednak jej zapobiegać poprzez odpowiednią edukację cukrzyków i ich bliskich. Taką możliwość dają Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly stworzone w ramach pierwszego tego typu bezpłatnego programu służącego kształceniu diabetyków w Polsce.

Dotrzeć do cCEL-u

100 Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly zlokalizowanych na terenie całej Polski, od 2007 r. oferuje specjalistyczne porady dla diabetyków i ich bliskich. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie pacjentów na edukację wciąż powstają nowe ośrodki. Punkty cCEL znajdują się zazwyczaj przy placówkach służby zdrowia, takich jak szpitale lub przychodnie. Ośrodki oznaczone są specjalnymi plakatami i tablicami z logo cCEL, co ułatwia dotarcie do wybranego punktu. W każdy poniedziałek, środę, a w niektórych również w piątek
w godzinach od 15.00 do 18.00 wykwalifikowane Pielęgniarki Edukacyjne osobiście udzielają w placówkach cCEL fachowych porad dla każdego zainteresowanego tematyką cukrzycy.
W trakcie rozmów z pacjentami uczą zasad komponowania zdrowych posiłków, metod samokontroli, a także pomagają dobrać odpowiednią formę ruchu.
Alternatywą dla wizyty w ośrodku cCEL jest Infolinia Edukacyjna. Pod numerem telefonu 0801 388 008 we wtorki i czwartki w godzinach od 15.00 do 18.00 dyżurują pielęgniarki edukacyjne. Ten dodatkowy, telefoniczny serwis edukacyjny, zapewnia możliwość skorzystania z profesjonalnej porady przede wszystkim tym osobom, które nie mają ośrodka cCEL w swojej okolicy.
Każdy pacjent lub jego bliski, ma teraz możliwość wyboru formy edukacji przez 5 dni w tygodniu.

Nowoczesne metody edukacyjne

Osoby korzystające z porad edukacyjnych w cCEL mogą też, oprócz spotkań indywidualnych, brać udział w specjalnych sesjach edukacyjnych w małych grupach pacjenckich. Sesje prowadzone przez wyszkolone Pielęgniarki Edukacyjne w innowacyjny sposób uczą jak należy radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Podczas takich spotkań nieocenioną pomocą dydaktyczną są Mapy Konwersacyjne™. To nowoczesne narzędzie edukacyjne pozwalające diabetykom aktywnie uczestniczyć w zajęciach, stworzone zostało przez agencję Healthy Interactions we współpracy z International Diabetes Federation Europe (Międzynarodową Federacją ds. Cukrzycy w Europie) oraz z firmą Eli Lilly. Mapy Konwersacyjne™ to zestaw siedmiu ilustrowanych plansz poruszających takie tematy jak: „Życie z cukrzycą”, „Na czym polega cukrzyca?”, „Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna”, „Rozpoczęcie insulinoterapii”, „Cukrzyca i pielęgnacja stóp”, „Powikłania i leczenie cukrzycy” oraz „Życie rodzinne w przypadku cukrzycy typu 1”. Informacje zamieszczone w arkuszach dają możliwość systematycznego poznawania i łatwego przyswajania wiedzy o cukrzycy oraz sposobów radzenia sobie z nią.
Mapy Konwersacyjne™ mają na celu zaangażowanie niewielkich grup diabetyków do otwartej i konstruktywnej dyskusji na temat choroby. Podążając kolejno ścieżkami map, cukrzycy uczestniczący w warsztatach natrafiają na problemy, z którymi muszą sobie codziennie radzić. Fachowe doradztwo Pielęgniarki Edukacyjnej oraz wzajemna wymiana doświadczeń diabetyków uczęszczających na sesje, pomagają chorym na cukrzycę w umiejętnym pokonywaniu tych trudności. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze zapewniającej uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, co pozwala bez skrępowania zaangażować się w dyskusję.

Święta osób chorych na cukrzycę

Olbrzymią, ale nie zawsze bezpieczną pokusą dla diabetyków są świąteczne potrawy.
W szczególności Wigilia Bożego Narodzenia jest czasem sprawdzania ich siły woli. Wówczas zdarza się niepowtarzalna okazja skosztowania dań, które często goszczą na naszych stołach tylko w ten jeden wieczór. Zgodnie z polską tradycją nie brakuje w świątecznym menu tłustych i słodkich potraw w dużych ilościach. Osoby chore na cukrzycę nie muszą zupełnie rezygnować z tych przyjemności, powinny jednak wprowadzić pewne ograniczenia. W okresie świątecznym dozwolone jest kosztowanie wszystkich potraw, ale wyłącznie w niewielkich ilościach. Podstawową zasadą diety diabetyka jest regularne jedzenie 5-6 posiłków dziennie oraz dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Złamanie zasad prawidłowego odżywiania szybko da o sobie znać powodując hiperglikemię lub hipoglikemię.
Nadmierną kaloryczność tradycyjnych, świątecznych potraw, wynikającą np. z nadmiaru w danej recepturze tłuszczu, cukru bądź mąki, można w prosty sposób zredukować. Dobrym sposobem na dietetyczne przyrządzenie ryby bądź mięsa jest beztłuszczowe pieczenie, np. w naczyniu żaroodpornym lub specjalnej folii. Tłustą śmietanę zaleca się zastąpić jogurtem naturalnym. Metodą na zredukowanie kaloryczności świątecznych ciast, takich jak pierniki, czy makowce, jest ograniczenie do niezbędnego minimum ilości dodawanego tłuszczu oraz zastąpienie tradycyjnego cukru – sacharozy – słodzikiem, który nie wpływa bezpośrednio na stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo nadmiar świątecznego ucztowania efektywnie pomogą spalić rodzinne spacery w pięknej, zimowej scenerii.
Świąteczna „samokontrola” jest bardzo dobrym przykładem nauki właściwego kontrolowania cukrzycy.

Wspierają cCEL

Program Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly, prowadzony pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, już na początku swojej działalności uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
cCEL wspierają także znane osoby chorujące na cukrzycę. Jedną z nich jest Jacek Sadowski – basista zespołu muzycznego „Leszcze”, który zachorował na cukrzycę w wieku 14 lat. Artysta dzieli się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą. Pokazuje, że dzięki edukacji, samokontroli, wsparciu najbliższych i nowoczesnej terapii można prowadzić komfortowy tryb życia, uprawiać sport i spełniać marzenia.

4.5/5 - (178 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH